Konsumoni sa më shumë kumbulla të thata, ja të mirat që ju sjellin

Soft

Konsumoni sa më shumë kumbulla të thata, ja të mirat që

Besoj të gjithë kanë konsumuar të paktën një herë kumbulla të thata. Mjekët tregojnë se ky frut mund të jetë një nga ushqimet më të rëndësishme për plakjen e shëndetshme. Sipas ekspertëve, edhe pse me shumë sheqer, frutat e thata janë të mbushura me fibra, të cilat ngadalësojnë thithjen e sheqerit në qarkullimin e gjakut.

 

Fibrat, theksojnë ekspertët, luftojnë kapsllëkut dhe problemet e tjera të tretjes si hemorroidet, të cilat janë të zakonshme tek të rriturit e moshuar. Gjitashtu, ndihmojnë gjithashtu në rritjen e baktereve të dobishme në zorrë, të cilat mund të kontribuojnë në humbjen e peshës dhe është treguar se nxitin ngopjen, duke ju bërë më pak të ngjarë të hani tepër.

Konsumoni sa më shumë kumbulla të thata, ja të mirat që

Kur bëhet fjalë për shëndetin e muskujve dhe kockave tuaja, kumbullat e thata janë një shtesë e shkëlqyeshme për dietën tuaj sepse ato përmbajnë bor, një mineral që është i nevojshëm për ndërtimin e kockave dhe muskujve. Në një studim, konsumimi i kumbullave të thata tregoi për të parandaluar humbjen e masës kockore te gratë pas menopauzës të prirura ndaj osteoporozës.

Gjëja më e mirë në lidhje me kumbullat e thata është se ju mund të korrni të gjitha përfitimet e tyre me të vërtetë lehtë. Në fakt, shumica e studimeve të përmendura kërkonin vetëm të hanin vetëm pesë kumbulla të thata në ditë për të parë ndryshimet. 

ME TE LEXUARAT