Situatë alarmante! Ushtria ruse blindon kufirin me Ukrainën: Do të qëndrojmë sa të jetë e nevojshme

Bota

Situatë alarmante! Ushtria ruse blindon kufirin me Ukrainën: Do

Kremlini tha sot se Rusia do të ruante një prani ushtarake pranë kufirit të saj me Ukrainën për aq kohë sa e gjykon të nevojshme, pasi separatistët e mbështetur nga Rusia thanë se situata në rajonin lindor të Ukrainës Donbass po përkeqësohej.

Kombet perëndimore kanë bërë thirrje për përmbajtje pasi Ukraina dha alarmin për të forcuar trupat ruse pranë kufirit dhe dhuna u përshkallëzua përgjatë vijës së frontit midis trupave të Kievit dhe separatistëve në Ukrainën lindore.

Situatë alarmante! Ushtria ruse blindon kufirin me Ukrainën: Do

Kiev të martën i bëri thirrje NATO-s të hapë rrugën për pranimin e vendit në aleancën ushtarake Perëndimore, duke nxitur një reagim të menjëhershëm nga Moska, e cila kundërshton fuqimisht zgjerimin e NATO-s në lindje.

Polemikat dyfishuan presionin mbi rubla ruse, kursi i këmbimit i të cilit ndaj dollarit ra sot në nivelin më të ulët në pesë muaj. Rusia ka thënë se lëvizjet e saj ushtarake janë mbrojtëse dhe nuk paraqesin kërcënim.

ME TE LEXUARAT