Anglezët do kalojnë një verë pa frikë, ministri i shëndetësisë: Janë vaksinuar 15.5 milionë banorë

Bota

Anglezët do kalojnë një verë pa frikë, ministri i

Një lajm i mirë vjen nga Britania e Madhe, lidhur me situatën e Covid-19. Ministri i Shëndetësisë, Matt Hancock përmes një postimi në Tëitter, ka bërë me dije se janë vaksinuar me një dozë 34.6 milionë qytetarë dhe plotësisht 15.5 milionë, ose 30 % të të rriturve. Lidhur me këtë arritje, ministri tha se kjo verë për Britaninë do jetë e shkëlqyer.

“Ne kemi bërë më shumë se 50 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19 në të gjithë Britaninë. Kjo është një gjë shumë e rëndësishëm, pasi është një vaksinë e cila shpëton jetë dhe mbron ty dhe te gjithë njerëzit që ke rreth vetes. Kjo është rrugëdalja jonë nga pandemia e COVID-19 dhe kjo është falë programit të vaksinimit. Unë e di që do të kemi një verë britanike të shkëlqyer”, tha Hancock në videon e publikuar.

Një ditë më parë, Britania bëri me dije se ka vdekur vetëm 1 person.

ME TE LEXUARAT