Emri/ I dënuar për vjedhje, 29-vjeçari shqiptar gjendet i pajetë në burgun e Francës

Bota

Emri/ I dënuar për vjedhje, 29-vjeçari shqiptar gjendet i

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Francë, ku shqiptari Refik Mata, 29 vjeç, i dënuar disa herë për vjedhje është gjetur i vdekur në qelinë ku po vuante dënimin në një burg të Nice.

Sipas mediave franceze, ngjarja e rëndë mësohet të ketë ndodhur mbrëmjen e 17 dhjetorit.

Paraprakisht raportohet se po hetohet për vetëvrasje, por avokati i shqiptarit ka hedhur dyshime.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Sipas mediave avokati Julie Boano është shprehur se një ditë para se të gjendej i vdekur, shqiptari kishte pasur një përplasje me gjykatësin. Gjithashtu ai ka thënë se në një seancë e kishte gjetur klientin e tij me fytyrë të enjtur.

Po ashtu sipas avokatit gardianët e burgut, kanë rrëfyer se Mata ka pasur dhe përplasje me të burgosurit e tjerë dhe prej gjashtë muajsh nuk ndihej mirë.  

“Për gjashtë muaj me radhë unë kam raportuar se klienti im ishte në një gjendje aspak të mirë. Në 7 tetor patëm një debat pak përpara dhënies nga gjykata të masës së dënimit. Kur klienti im erdhi në gjykatë e kishte fytyrën të ënjtur e me shenja. Prokurorët më siguruan se do të nisnin një hetim por nuk më sollën asnjë përgjigje,”- ka deklaruar avokati Me Julie Boano.

ME TE LEXUARAT