Greqia reagon për dënimin e Belerit: Shqipëria po pengon anëtarin e zgjedhur të PE

Politikë

Greqia reagon për dënimin e Belerit: Shqipëria po pengon

Ministria e jashtme e Greqisë reagoi lidhur me vendimin e Gjykatës së Apelit në Shqipëri, e cila la në fuqi vendimin me dy vite burg për Fredi Belerin.

Vendimi, sipas ministrisë vjen në mbështetje të shqetësimeve që Greqia ka shprehur më herët për shqetësimet për nivelin e shtetit ligjor dhe mbrojtjen e minoriteteve në Shqipëri.

Ministria e jashtme greke shpreh gjithashtu se Fredi Beleri është gjithashtu anëtar i zgjedhur i Parlamentit Evropian dhe i takon autoriteteve shqiptare që të marrin të gjitha masat e nevojshme për t’i dhënë mundësinë atij të marrë pjesë në punimet e Parlamentit Evropian, duke filluar nga Plenari i tij, korrikun e ardhshëm.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

“Që në fillim, Greqia kishte shprehur shqetësimin dhe reflektimin e saj për shumë aspekte të çështjes në lidhje me ndjekjen penale të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri.

Në veçanti, rezervat kishin të bënin me shkeljen e prezumimit të pafajësisë, natyrën e provave të paraqitura, zbritjen e dënimit të tij, vendosjen e një dënimi joproporcional dhe heqjen e së drejtës së tij për të bërë betim, me rezultat që Bashkia e Himarës administrohet prej një viti nga persona që nuk kanë legjitimitet demokratik.

Vendimi i sotëm i Gjykatës së Apelit Tiranë vjen në mbështetje të këtyre shqetësimeve për nivelin e shtetit ligjor dhe mbrojtjen e minoriteteve në Shqipëri.

Beleri sot nuk është vetëm kryetar i zgjedhur i Bashkisë Himare. Ai është gjithashtu anëtar i zgjedhur i Parlamentit Evropian.

Është, pra një detyrim i autoriteteve shqiptare që të marrin të gjitha masat e nevojshme për t’i dhënë mundësinë atij të marrë pjesë në punimet e Parlamentit Evropian, duke filluar nga Plenari i tij, korrikun e ardhshëm”, thuhet në reagimin e ministrisë.

ME TE LEXUARAT