Londër, u kap me kokainë me vlerë 1 milion euro, dënohet me 10 vite burg shqiptari (Emri)

Bota

Londër, u kap me kokainë me vlerë 1 milion euro, dënohet me

Një shtetas shqiptar është dënuar me 10 vite burg në Londër, pasi gjatë kontrollit të ushtruar në shtëpinë e tij policia gjeti kokainë me vlerë mbi 1 milion euro dhe një armë pa leje.

Mediat e huaja shkruajnë se, policia bëri të mundur kapjen dhe arrestimin e shtetasit Muhamet Qosja, 29-vjeç nga Elbasani, në tetor të vitit të kaluar.

Qosja tentoi të arratisej, teksa forcat policore bën të mundur ndalimin në Melbourne, ndërsa gjatë kontrollit të ushtruar në automjetin e tij u gjendën 23.000 paundë, të fshehura në kroskotin e makinës.

Kërkimet vazhduan më tej në shtëpinë e tij, në rrugën e Shën Valentit, të cilat çuan në zbulimin e një arme pa leje me 20 fishekë dhe pesë qese një kilogramësh me kokainë, të fshehura në djepin e një fëmije.

Kërkimet e mëtejshme në shtëpinë e tij në Rrugën e Shën Valentinit, Ilford, çuan në zbulimin e një arme dore me 20 fishekë dhe pesë blloqe kokainë një kilogramësh të fshehura në çanta nën ahurin e një fëmije.

Ndërsa, gjashtë kile të tjera kokaine dhe drogë u gjetën në çantën e rrobave.

Droga do të vlerësohej me shifrën prej 1.1 milionë paundësh nëse do të shitej në rrugët e Mbretërisë së Bashkuar.

Qosja u tha oficerëve se ai kishte jetuar në Mbretërinë e Bashkuar në mënyrë të paligjshme që kur mbërriti nga Shqipëria në vitin 2014, dhe ai kërkoi punë si shpërndarës droge, pasi ai e dinte se ‘paguhej mirë’.

Sot, më datën 10 qershor, ai u dënua me 10 vite burg pasi u deklarua fajtor për ‘armëmbajtje pa leje’, trafikim droge dhe akuza të pastrimit të parave vitin e kaluar.

ME TE LEXUARAT