E rëndë, autobusi përplaset fuoristradën, humbin jetën 20 persona

Bota

E rëndë, autobusi përplaset fuoristradën, humbin jetën

Qeveria e Shtetit Kaduna ka njoftuar se një aksident rrugor, i cili ndodhi në Rrugën Zaria-Kano la shumë të vdekur, kanë zbuluar mediat ndërkombëtare.

Komisioneri, Ministria e Sigurisë së Brendshme dhe Punëve të Brendshme, Z. Samuel Aruwan, bëri zbulimin në një deklaratë që lëshoi në Kaduna.

Aruwan tha: “Agjencitë e sigurisë kanë raportuar se disa persona humbën jetën në një aksident rrugor të kobshëm në aksin Kauran Wali të Rrugës Zaria-Kano.

Sipas tij, përplasja fatale ndodhi pasditen e së Shtunës, 5 Qershor dhe përfshiu një autobus “Hummer”, që i përkiste Kano Line dhe një “Toyota Rav4” privat.

“Autobusi ishte nisur për në Kano ndërsa makina po drejtohej për në Zaria.

Sipas raporteve të dëshmitarëve okularë, përplasja ishte kokë më kokë midis dy automjeteve, që rezultoi nga ngarja e rrezikshme dhe parakalimi përgjatë një pike devijimi në autostradë.

“Më shumë se 20 persona ishin të përfshirë në përplasje, 10 vdiqën në vend dhe të tjerët vdiqën më vonë në Spitalin Mësimor Universitar Ahmadu Bello (ABUTH), Zaria.

“Ata që janë plagosur janë ende në spital,” shtoi ai.

Komisioneri tha se guvernatori Nasir El-Rufai e priti raportin e rrëzimit me trishtim dhe u lut për prehjen e shpirtrave të të vdekurve, ndërsa u dërgoi ngushëllime familjeve të tyre.

Ai i uroi të plagosurit një shërim të shpejtë. Ai tha se guvernatori falënderoi zyrtarët e Korpusit Federal të Sigurisë Rrugore që evakuuan me shpejtësi të plagosurit dhe pastruan pengesat.

Ai u bëri thirrje shoferëve që të mbajnë kujdes dhe të respektojnë kufijtë e shpejtësisë për të shmangur një incident të tillë tragjik.

ME TE LEXUARAT