Deschamps: A është Franca një kampione e bukur? Epo rëndësi ka që fitoi titullin

Sport

Pragmatist si ne loje ashtu edhe ne deklarata eshte treguar Deschamps, trajneri i Frances, ne deklaraten e tij pas finales se boterorit Rusi 2018 ku skuadra e tij fitoi 4-2.

Pas ndeshjes tekniku francez tha: Pata nje grup shume te ri, 14 prej tyre ishin në një ushëtim eksplorues në Kupën e Botes. Por kualiteti ishte atje. Burimi im më i madh i fitores me kete grup eshte se ata menaxhuan qe te kishin nje gjendje mendore te duhur per nje turne te tille. Une perseris gjithe kohes: Mos u dorezo asnjehere, asnjehere mos hiq dore nga asgje.

Ka inperkefsione dhe sot nuk beme gjithcka ne rregull, por kemi ato qualitete mendore dhe psikologjike, qe ishin decizive per kupen e botes. Ne gjysmën e prë të kësaj finale nuk kishim shumë, por ishim duke udhëhequr 2-1.

Kështu, që sigurisht qe pyeta qe bëhet është gjithnje: A eshte franca nje kampion i bukur? Epo, ne jemi kampionet e botes, dhe Franca do të jetë ne krye te botes per 4 vitet e ardhshme. Kjo eshte ajo qe duhet te mbahet mend./lajmifundit.al

ME TE LEXUARAT