Taylor Swift miliardere, renditet në listën e më të pasurve në botë

Showbiz

Taylor Swift miliardere, renditet në listën e më të pasurve

Këngëtarja me famë botërore Taylor Swift i është bashkuar listës së më të pasurve në botë.

Ylli amerikan i popit hyri për herë të parë në listën e miliarderëve të Forbes në botë me 1.1 miliardë dollarë (877 milion £), së bashku me Sam Altman, krijuesin e chatbotit të AI ChatGPT me 1 miliard dollarë (800 milion £).

Forbes vlerësoi se ajo kishte fituar 500 milionë dollarë nga honoraret dhe turnetë e saj dhe 500 milionë dollarë të tjerë nga katalogu i saj muzikor. Arritja më e madhe është se ajo është në mesin e atyre të paktëve që e kanë arritur këtë status vetëm nëpërmjet muzikës dhe performancave.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Kur bëhet fjalë për 10 njerëzit më të pasur në planet, tetë të listuar ishin nga SHBA - gjashtë prej të cilëve kishin fituar para në industritë e teknologjisë.

I pari në listën e më të pasurve u rendit Bernard Arnault dhe familja e tij. I Dyti u rendit Musk pronari i Tesla dhe X, dikur Tëitter, me një vlerë neto të vlerësuar prej 195 miliardë dollarësh (155 miliardë paund). Në vendin e tretë renditet pronari i Amazon, Jeff Bezos.

ME TE LEXUARAT