Von der Leyen zbardh bisedën me Vuçiç: I kërkova rikthimin e dialogut me Kosovën

Bota

Von der Leyen zbardh bisedën me Vuçiç: I kërkova

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Layen ka zbardhur bisedën e saj me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç.


Në një postim në “Twitter”, Von der Leyen shkruan se i ka kërkuar Vuçiç-it të bëj të gjitha përpjekjet për të rikthyer dialogun me Kosovën të ndërmjetësuar nga BE.


“Fola me presidentin Vuçiç sot për rolin e Serbisë në de-përshkallëzimin e tensioneve në veri të Kosovës. Kërkova nga ai që t’i bëjë të gjitha përpjekjet për rikthimin e dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja në normalizimin e marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës”, shkruan ajo.

ME TE LEXUARAT