ISIS merr autorësinë e sulmit me 40 të vdekur e 100 të plagosur në Moskë

Bota

ISIS merr autorësinë e sulmit me 40 të vdekur e 100 të

ISIS ka marrë përgjegjësinë për një sulm në një kompleks të koncerteve popullore pranë Moskës të premten, ngjarje që la të paktën 40 të vdekur dhe më shumë se 100 të plagosur pasi sulmuesit hynë në vend me armë dhe pajisje ndezëse.

Grupi terrorist mori përgjegjësinë për sulmin në një deklaratë të shkurtër të publikuar nga agjencia e lajmeve Amaq e lidhur me ISIS-in të premten në Telegram. Grupi nuk dha prova për të mbështetur pretendimin se ka autoresine e masakres.

Pamjet video nga vendi i sulmit, vendi i koncerteve të Crocus City Hall, tregojnë kompleksin e gjerë, i cili është shtëpia e sallës së muzikës dhe një qendre tregtare, në zjarr me tymin që del në ajër. 

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

RIA Novosti raportoi se personat e armatosur "hapën zjarr me armë automatike" dhe "hodhën një granatë ose një bombë ndezëse, e cila filloi një zjarr".

Media shtetërore Rusia 24 raportoi se çatia në vend është shembur pjesërisht.

Sulmi u shpalos përpara se grupi muzikor "Picnic" të fillonte të formohej, sipas Rusisë 24. Menaxheri i grupit i tha medias shtetërore se interpretuesit ishin të padëmtuar.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Rusisë tha se "Njerëz të paidentifikuar me kamuflazh hynë në sallën e qytetit Crocus dhe filluan të qëllojnë para fillimit të koncertit", sipas TASS.

Kryebashkiaku i Moskës Sergei Sobyanin e quajti sulmin një "tragjedi të tmerrshme".

“Sot një tragjedi e tmerrshme ndodhi në qendrën e qytetit Crocus. Ngushëllimet e mia për të dashurit e viktimave. Unë dhashë urdhra për të ofruar të gjithë ndihmën e nevojshme për të gjithë ata që pësuan gjatë incidentit, "tha Sobyanin në një deklaratë.

Ai shtoi në Telegram se po anulonte të gjitha ngjarjet sportive, kulturore dhe të tjera publike në Moskë këtë fundjavë.

Sipas Kremlinit, presidenti rus Vladimir Putin është informuar për sulmin dhe është duke u përditësuar për masat në terren.

Në fillim të këtij muaji, ambasada e SHBA në Rusi tha se po "monitoronte raportet se ekstremistët kanë plane të afërta për të synuar tubime të mëdha në Moskë", duke përfshirë koncerte. Ambasada paralajmëroi qytetarët amerikanë që të shmangin tubimet e mëdha.

Në një fjalim të martën për agjencinë federale të sigurisë të Rusisë, Putin i quajti paralajmërimet e ambasadës për sulme të mundshme terroriste në Moskë "provokative", duke thënë se "këto veprime i ngjajnë shantazhit të plotë dhe synimit për të frikësuar dhe destabilizuar shoqërinë tonë".

Ambasada amerikane në Moskë të premten tha se ishte "në dijeni të raporteve për një incident terrorist në vazhdim në Sallën e Bashkisë Crocus" dhe këshilloi qytetarët amerikanë që të mos udhëtonin në Rusi.

Ukraina, e cila është përfshirë në një luftë me Rusinë për më shumë se dy vjet, mohoi të ketë ndonjë përfshirje në sulm.

ME TE LEXUARAT