Ish-kryeministri suedez përgëzon Kosovën, Serbinë dhe BE-në për marrëveshjen, por ka edhe disa vërejtje

Aktualitet

Ish-kryeministri suedez përgëzon Kosovën, Serbinë dhe

“Përgëzime Përfaqësuesit Special të BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslavj Lajçak dhe Përfaqësuesit të Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borell për arritje e një marrëveshje pas vitesh diplomacie durimi.

Koordinimi me Shtetet e Bashkuara ka qenë gjithashtu e rëndësishme.

Por, në rend të parë përgëzime Kosovës dhe Serbisë për një hap të rëndësishëm për të ardhmet e tyre”, shkroi ish-kryeministri suedez, Carl Bildt në një cicërimë në Twitter.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Megjithatë Bildt vëren se duhet të ketë monitorim për nga afër të plani të zbatimit në mënyrë që të evitohen gabimet nga viti 2013, dhe se “ka ambiguitete që kërkojnë vigjilencë”.

ME TE LEXUARAT