Situata në veri të Kosovës, BE fajëson qeverinë Kurti: Nuk do të pranojmë asnjë veprim provokues

Kosovë&Rajon

Situata në veri të Kosovës, BE fajëson qeverinë Kurti:

Situata në veri të Kosovës nuk është aspak e qetë, madje më e tensionuar se kurrë më parë, për shkak të protestave nga qytetarët serbë dhe përplasjes së tyre me policinë e Kosovës, pasi kundërshtojnë futjen e kryetarëve të ri në Komunat e veriut.

Duket se për këtë situatë BE dhe SHBA bëjnë fajtor qeverinë e Kosovës. Së fundmi në lidhje me këtë deklaratë, pasi ambasadorit Hovenier dhe sekretarit Bliken, ka reaguar edhe Bashkimi Evropian.

Qasja e BE mbetet e njëjtë me atë të SHBA, ku dënohen ashpër përleshjet mes policisë së Kosovës dhe protestuesve.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

‘”Ne dënojmë fuqishëm sulmet ndaj patrullave të misionit civil të BE-së në Kosovë, EULEX. EULEX-it duhet t’i lejohet të zbatojë mandatin e tij në mënyrë paqësore”, thuhet në reagim.

”Të gjithë duhet të ndërmarrin veprime për të de-përshkallëzuar situatën e tensionuar dhe për të rivendosur qetësinë menjëherë. BE-ja nuk do të pranojë asnjë veprim të mëtejshëm të njëanshëm ose provokues dhe ruajtja e paqes, dhe siguria në terren duhet të jetë prioritet”, vazhdon reagimi.

”Siç ka deklaruar vazhdimisht BE-ja, zgjedhjet e fundit të pjesshme në veri të Kosovës nuk ofrojnë zgjidhje politike afatgjatë për komunat e përfshira. Një zgjidhje e tillë mund të gjendet vetëm përmes një dialogu real ndërmjet të gjitha palëve kyçe të interesit, që përfshijnë Kosovën, Serbinë dhe komunitetin serb të Kosovës, nën lehtësimin e BE-së”, përmbyllet komunikata e BE-së.

 

ME TE LEXUARAT