Treni del nga shinat në Indi, 9 të vdekur, plagosen 36 të tjerë

Bota

Treni del nga shinat në Indi, 9 të vdekur, plagosen 36 të

Të paktën nëntë persona u vranë dhe 36 të tjerë u plagosën pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat në shtetin e Bengalit Perëndimor të Indisë të enjten vonë.

Zëdhënësi i Hekurudhave Indiane Rajesh Bajpai tha se katër nga 12 vagonët në trenin ekspres ndërshtetëror dolën nga binarët në distriktin Jalpaiguri të shtetit.

"Duket sikur nuk ka më njerëz të bllokuar në vagonë," - tha një tjetër zëdhënës i hekurudhave, Gurmeet Kaur. Punëtorët po rivendosnin shinën për të lejuar kalimin e trenave të tjerë.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Vlerësimet fillestare sugjerojnë se kishte një çarje në shina, kanë cituar autoritetet lokale.

Kryeministrja e Bengalit Perëndimor Mamata Banerjee tha se ajo ishte thellësisht e shqetësuar për aksidentin tragjik.

Të paktën nëntë persona u vranë dhe 36 të tjerë u plagosën pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat në shtetin e Bengalit Perëndimor të Indisë të enjten vonë.

Zëdhënësi i Hekurudhave Indiane Rajesh Bajpai tha se katër nga 12 vagonët në trenin ekspres ndërshtetëror dolën nga binarët në distriktin Jalpaiguri të shtetit.

"Duket sikur nuk ka më njerëz të bllokuar në vagonë," - tha një tjetër zëdhënës i hekurudhave, Gurmeet Kaur. Punëtorët po rivendosnin shinën për të lejuar kalimin e trenave të tjerë.

Vlerësimet fillestare sugjerojnë se kishte një çarje në shina, kanë cituar autoritetet lokale.

Kryeministrja e Bengalit Perëndimor Mamata Banerjee tha se ajo ishte thellësisht e shqetësuar për aksidentin tragjik.

 

 

ME TE LEXUARAT