Shkatërrohet grupi kolumbiano-shqiptar në Amsterdam, kishin laborator kokaine në katin e katërt të pallatit

Bota

Shkatërrohet grupi kolumbiano-shqiptar në Amsterdam, kishin laborator

Policia e Hollandës zbuloi një laborator droge në një kompleks apartamentesh mbi një qendër të kujdesit ditor në IJburg në Amsterdam muajin e kaluar, konfirmoi Shërbimi i Prokurorisë Publike (OM). Katër të dyshuar që u përpoqën të iknin përmes një ballkoni u arrestuan më pas, dhe një i dyshuar i pestë u kap të hënën.

Rasti është i pari në Holandë që konfirmohet të jetë i lidhur me një operacion ndërkombëtar që synon të godasë shërbimin e bisedës së koduar AN0M. Objekti që kishin marrë në përdorim u përdor si një fabrikë e përpunimit të kokainës. U gjet në katin e katërt të një ndërtese apartamentesh në lagjen e banimit.

Shkatërrohet grupi kolumbiano-shqiptar në Amsterdam, kishin laborator

Policia bastisi ndërtesën dhe kapi katër burra ndërsa përpiqeshin të arratiseshin. Burrat janë midis moshës 24 dhe 53 vjeç. Njëri është nga Amsterdami, dhe të tjerët janë nga vendet e Ekuadorit, Shqipërisë dhe Kolumbisë. Ata kanë qenë në paraburgim që nga arrestimi i tyre më 25 maj. Paraburgimi i tyre u zgjat me 90 ditë të tjera në sallën e gjyqit të Roterdamit këtë javë.

Brenda banesës, policia gjeti gjashtë kilogramë kokainë bazë në dollapët e kuzhinës dhe 13 kilogramë klorhidrat kokaine në kova të ndryshme përzierjeje. Kishte gjithashtu 360 litra kimikate, pajisje dhe mjete të përdorura për përpunimin e kokainës, tha OM. Gjithashtu u gjetën sende që përdoreshin për të formuar kokainën në blloqe.

 

ME TE LEXUARAT