Po përgatisnin sulme me raketa në rajonet e Kievit, Ukraina arreston 2 agjentë rus

Bota

Po përgatisnin sulme me raketa në rajonet e Kievit, Ukraina arreston 2

Ukraina tha të mërkurën se ka arrestuar një grup agjentësh rusë që po përgatitnin sulme me raketa ndaj personelit ushtarak, si dhe objekteve të energjisë dhe telekomunikacionit, në rajonet e Kievit, Poltava dhe Odesa të vendit.


Një deklaratë e Shërbimit të Sigurisë të Ukrainës tha se dy persona të dyshuar të lidhur me Shërbimin Federal të Sigurisë të Rusisë u arrestuan pas operacioneve speciale në Kiev dhe Odesa dhe po përgatitnin sulme me raketa ndaj njësive ushtarake ukrainase, si dhe objekteve të energjisë dhe telekomunikacionit në tre rajone.

“Agjentët ishin veçanërisht të fokusuar në njësitë e ushtrisë që ofrojnë siguri për Shtabin e Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, duke u mbledhur në Forcat e Mbrojtjes në rajonin e Poltava, si dhe kullën televizive të Kievit dhe termocentralin e kryeqytetit”, thuhet në deklaratë.

Dy të arrestuarit u përpoqën të identifikonin vendndodhjen e bazave ku strehoheshin trupat ukrainase, pas së cilës ata do të dërgonin koordinatat e duhura të këtyre bazave për të planifikuar sulme të tilla. 

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Deklarata shtoi se shërbimi i sigurisë i kapi të dy individët në flagrancë kur ata po kërkonin shënjestra të reja të mundshme për Rusinë. Hetuesit kanë njoftuar të dy personat për akuzat kundër tyre sipas Kodit Penal të Ukrainës, tha ajo, duke vënë në dukje se ata përballen me burgim të përjetshëm.

ME TE LEXUARAT