EMRAT/ Trafik droge dhe grabitje, ekstradohen nga Shqipëria drejt Italisë dhe Kosovës 4 të dënuar

Aktualitet

EMRAT/ Trafik droge dhe grabitje, ekstradohen nga Shqipëria drejt

Katër persona janë ekstraduar drejt Italisë dhe në Kosovës. Mes tyre dhe Bledar Dushkaj alias Bledar Delia, 39-vjeç, i dënuar me 7 vite burgim për “Trafikim të lëndëve narkotike”. 39-vjeçari me dy emra dyshohet si i përfshirë në një organizatë kriminale, e cila trafikonte drogë nga Holanda në drejtim të Italisë, në vitet 2007-2008.

“U ekstraduan nga Shqipëria në Itali, shtetasit: Bledar Dushkaj alias Bledar Delia, 39 vjeç. Gjykata e Apelit e Milanos, me vendimin e datës 06.06.2011, e ka dënuar me 7 vjet burgim për veprat penale “Organizata kriminale” dhe “Trafikimi i lëndëve narkotike”. Ky shtetas ka qenë pjesë e një organizate kriminale që ka trafikuar drogë nga Holanda në Itali, gjatë periudhës nëntor 2007-shtator 2008;

Kristjan Uldedaj., 31 vjeç, të cilit Gjykata e Hetimeve Paraprake në Milano, Itali, me vendimin e datës 03.11.2023, i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Grup kriminal” dhe “Trafikimi i lëndëve narkotike”. Ky shtetas, gjatë periudhës 2015-2022, ka qenë pjesë e një grupi kriminal që ka trafikuar në Itali, 35 kg kokainë dhe 3.4 tonë hashash.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

U ekstraduan nga Shqipëria në Kosovë, shtetasit kosovarë: -Riad Sopjani., 23 vjeç. Ky shtetas ishte shpallur në kërkim nga ILECU, Kosovë, për armëmbajtje pa leje dhe grabitje, si dhe ka tre urdhra ndalimi të lëshuara nga Gjykata Themelore e Prishtinës. Ky shtetas është arrestuar në Durrës, në muajin nëntor 2021, gjatë opracionit policor të koduar “Arratia”;

-Bastri Sadriu., 45 vjeç, i cili ishte shpallur në kërkim nga ILECU, pasi më datë 16.08.2022, ka vjedhur automjetin e një institucioni shtetëror në Prishtinë dhe ka tentuar ta trafikojë në Shqipëri, nëpërmjet pikës së kalimit kufitar Qafë Morinë.”, njofton policia.

ME TE LEXUARAT