Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Perdoruesit e telefonave android duhet te fshijne keto programe te rrezikshme

Përdoruesve të Android u është kërkuar të fshijnë 15 aplikacione sepse rrezikohen nga vjedhja e të dhënave.

15 programet janë të disponueshme përmes Google Play Store dhe përmbajnë softuerë të dëmshëm thanë ekspertët e Sophos.

Disa aplikacione arrijnë të fshehin vetveten duke shmangur gjurmimin. Shumica e tyre janë irritues duke bllokuar ekranin e telefonit me reklama të mëdha.

Edhe pse janë hequr nga Play Store, ata janë instaluar në mëse 1.3 milionë pajisje.

Aplikacionet janë:

Flash On Calls & Messages
Read QR Code
Imagine Magic
Generate Elves
Savexpense
QR Artifact
Find Your Phone : Whistle
Scavenger – – – speed guard
Auto Cut Out Pro
Background Cut Out
Photo Background
ImageProcessingBackground Cut Out New
Auto Cut Out

Një prej aplikacioneve quajtur Flash On Calls & Messages, shfaq një mesazhe të rremë gabimi dhe më pas ju çon në Google Maps në Play Store duke ju bërë të mendoni se ky i fundit e ka fajin për problemet.

Një zëdhënës i Sophos kërkoi që përdoruesit Android ti heqin sa më parë këto aplikacione.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet