Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Perdorimi i telefonave celular ne klasa: po apo jo?

Është gjithnjë e më e zakonshme që të rinjtë e moshës universitare të përdorin celularin e tyre gjatë orarit të shkollës. Sipas të dhënave të publikuara nga ‘Observatori i gjeneratës Z përmes smartphone’, përgatitur nga Wiko, 93% midis 18 dhe 24 vjec pretendojnë se kanë përdorur telefonin e tyre në klasë dikur. Nga këto, 85.2% e përdorin atë për një qëllim personal, 7.9% për një përdorim të lidhur me klasën dhe 6.7% nuk ​​i marrin telefonat e tyre celularë në klasa.

Studimi analizon zakonet e të rinjve në lidhje me pajisjet e tyre dhe synon të inkurajojë përdorimin e mirë të teknologjisë.

Sa orë në ditë kalojmë në telefon?
Sipas një studimi të bërë në Spanjë, spanjollët kalojnë mesatarisht 3 orë e 51 minuta në ditë duke parë celularin. Për më tepër, 7.6 milion përdorues konsiderohen të varur.

Në këtë kuptim, një konsum kaq intensiv i teknologjisë mund të shkaktojë stres dhe ankth.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet