Izraeli goditi raketën iraniane jashtë atmosferës së Tokës!

Teknologji

Izraeli goditi raketën iraniane jashtë atmosferës së

Sistemi izraelit i tipit Arrow 3 raportohet se goditi një raketë iraniane në një lartësi shumë të madhe.

Mbrojtja ajrore izraelite është aktivizuar plotësisht ne menyre operacionale për të kundërshtuar sulmin masiv me dron dhe raketa iraniane kundër Izraelit.

Videoja tregon një përgjim ekstra-atmosferik, që do të thotë jashtë atmosferës së Tokës, të një rakete balistike iraniane mbi Izrael.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Përgjimi duket se është kryer nga sistemi izraelit Arrow 3 ose ndoshta nga një anije e marinës amerikane duke përdorur raketa anti-balistike SM-3.

Autoritetet izraelite kanë raportuar se pothuajse të gjithë dronët iranianë të nisur kundër Izraelit janë rrëzuar.

Faqja ne X qe publikoi lajmin shkruan: 

Pamjet e çmendura tregojnë atë që duket të jetë një Përgjim Ekzo-Atmosferik, një Përgjim që ndodh jashtë Atmosferës së Tokës, të një rakete balistike iraniane mbi Izrael; Intercepti ka të ngjarë të jetë kryer nga sistemi i raketave hipersonike "Sipërfaqe-Ajr" izraelit "Arrow 3" ose një anije e marinës amerikane jashtë bregdetit duke përdorur një SM-3.

ME TE LEXUARAT