Zgjerohet lufta? Izraeli vendos ti kundërpërgjigjet sulmit të Iranit, priten detaje

Bota

Zgjerohet lufta? Izraeli vendos ti kundërpërgjigjet sulmit të

13.33 - Izraeli do t'i përgjigjet sulmit të Iranit, por qëllimi i kësaj përgjigjeje ende nuk është përcaktuar, tha një zyrtar izraelit për CNN të dielën.

Zyrtari tha se Izraeli duhet të përcaktojë ende nëse do të përpiqet të "thyejë GJITHCKA" apo të bëjë diçka më të matur.

Opsionet pritet të diskutohen në detaje gjatë takimit të kabinetit të luftës të Izraelit të dielën, shtoi zyrtari.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Me heret, avionët luftarakë izraelitë goditën një "baze lokale të rëndësishme të prodhimit të armëve" që i përket Hezbollahut në zonën Nabi Sheet, sipas zëdhënësit të IDF për mediat arabe.

Goditja u krye në përgjigje të lëshimeve që shkelën kufijtë nga territori libanez drejt veriut të vendit gjatë orëve të natës së kaluar”, shtoi ai.
Agjencia Kombëtare e Lajmeve e Libanit tha më herët të dielën se një sulm ajror izraelit kishte shënjestruar një ndërtesë në qytetin Nabi Sheet në rajonin Baalbek të Libanit.

Zgjerohet lufta? Izraeli vendos ti kundërpërgjigjet sulmit të

13.15 - Zbulohen detaje nga perfshirja e SHBA ne perplasjen e amatosur mes Iranit dhe Izraelit mbremjen e djeshme. 

Forcat detare amerikane rrëzuan rreth 70 dronë sulmues iranianë të nisur drejt Izraelit, raporton transmetuesi amerikan ABC News.

Një zyrtar amerikan i paidentifikuar tha se një anije shkatërruese e marinës në Mesdheun lindor rrëzoi gjithashtu një numër të papërcaktuar raketash balistike të lëshuara nga Irani.

Përveç ndihmës ushtarake amerikane, Izraeli thotë se Franca gjithashtu ndihmoi gjatë sulmit dhe Jordania tha se neutralizoi drone e raketa iraniane mbi hapësirën e saj ajrore. 

Sulmi ndaj Izraelit, analisti në SHBA: Irani dëshmoi forcë, por la kohë për shmangien e dëmeve fatale

Zgjerohet lufta? Izraeli vendos ti kundërpërgjigjet sulmit të

13.08 - Nje dite pas perplasjes ushtarake mes Iranit dhe Izraelit, analistët sugjerojnë se sulmi i ngadalshëm i Teheranit me drone ishte i kalibruar për të përfaqësuar një shfaqje fuqie, por edhe për të lënë pak kohë për masat mbrojtëse, me qellim shmandien.

“Duket se Irani e kreu sulmin e tij ndaj Izraelit për të demonstruar se mund të godasë duke përdorur aftësi të ndryshme, për të komplikuar aftësinë e ushtrisë izraelite për të neutralizuar sulmin, por edhe për të ofruar një platformë për të ndalur përshkallëzimin,” tha Nishank Motwani, analist i lartë në Institutin Australian të Politikave Strategjike në Uashington, DC.

"Veprimet e Teheranit mund të përshkallëzohen nëse zgjedh të kalojë një sërë vektorësh," tha Motwani, duke përfshirë nëpërmjet grupit të armatosur të Hezbollahut të Libanit, sulmet në det, "ose goditjen e objektivave izraelite në mbarë botën".

Gjatë dy javëve të fundit, autoritetet iraniane u zotuan në mënyrë të përsëritur të "ndëshkojnë" Izraelin pas vdekjes së shtatë Gardës Revolucionare - duke përfshirë dy gjeneralë të Forcës Quds - në sulmin që rrëzoi konsullatën iraniane në Siri.

Zbulohen dy objektivat që synoi të godiste Irani me 300 dronë e raketa ndaj Izraelit

Zgjerohet lufta? Izraeli vendos ti kundërpërgjigjet sulmit të

12.55 - Sulmi i Teheranit ndaj Izraelit kishte në shënjestër dy objektiva. E para kishte te bente me bazën ajrore Nevatim, ka thënë të dielën një zyrtar i ushtrisë iraniane, duke pretenduar se nga këtu filloi sulmi i Izraelit në fillim të prillit në konsullatën iraniane në Damask.

Veprimi i cilesuar nga Irani si “Operacioni” synoi “bazën ajrore Nevatim, ku avionët F-35 u përdorën për të shënjestruar konsullatën tonë në Damask”, tha shefi i shtabit të Forcave të Armatosura iraniane, gjeneralmajor Mohammad Hossein Bagheri, në TV shtetëror iranian IRINN.

Raketat balistike iraniane që arritën në Izrael ranë në bazën ajrore të vendosur në jug të vendit dhe shkaktuan vetëm dëme të lehta strukturore, tha zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, Daniel Hagari.

Baza po funksionon dhe po vazhdon operacionet e saj pas sulmit, me avionë që vazhdojnë të përdorin bazën, shtoi Hagari.  

Sulmi në ndërtesën e aneksit të konsullatës iraniane më 1 prill vrau komandantë të lartë të Gardës Revolucionare Islamike iraniane (IRGC). Izraeli dyshohet se qëndron pas sulmit ajror, megjithëse zyrtarisht nuk e ka marrë përgjegjësinë.

Bagheri tha se operacioni i Iranit synoi gjithashtu një "qendër të madhe informacioni" pranë kufirit të Izraelit me Sirinë.

Sulmi i Iranit, si rrëzuan Izraeli dhe SHBA mbi 300 dronë e raketa gjatë "luftës në ajër"

Zgjerohet lufta? Izraeli vendos ti kundërpërgjigjet sulmit të

11.18 - Vajza 7-vjeçare e cila mbeti e plagosur rëndë gjatë shperthmit te një rakete të gjuajtur nga Irani mbrëmë i është nënshtruar një operacioni për një plagë të rëndë në kokë, thotë Qendra Mjekësore Soroka.

Vajza, nga një qytet beduin pranë Aradit, tani ndodhet në njësinë e kujdesit intensiv pediatrik të spitalit.

Lëndimi i saj ndodhi kur copëzat nga raketa balistike e përgjuar ranë në shtëpinë e familjes së saj rreth orës 2 të mëngjesit.

Zgjerohet lufta? Izraeli vendos ti kundërpërgjigjet sulmit të

11.09 - Lufte ne ajer, rezulton se ka qene sulmi i Iranit ndaj Izraelit, i cili ne bashkepunim me SHBA, ka arritur te daloje gjate rruges dronet dhe raketat e Tehranit duke i sheprthyer ato pa mberritur ne objektivat e tyre.

CNN raportoi se pothuajse të gjitha raketat balistike dhe dronët e lëshuar nga Irani në Izrael në sulmin e paprecedentë të shtunën vonë u kapën dhe nuk arritën të arrinin shenjestrën e tyre, sipas zyrtarëve izraelitë dhe amerikanë, duke theksuar mbrojtjen raketore të frikshme dhe me shumë shtresa të vendosura nga dy partnerët aleatë.

Shumica e më shumë se 300 droneve dhe raketave iraniane u kapën përpara se të arrinin në Izrael, më shumë se 1,100 milje (1,770 kilometra) nga pikat e tyre të nisjes.

Marina e SHBA-së dhe avionët luftarakë amerikanë rrëzuan disa raketa balistike, si dhe municione të tjera iraniane, i thanë zyrtarët Oren Liebermann të CNN në Pentagon.

Sistemi i "Kupolës së Hekurt" të Izraelit, shtresa e poshtme e mbrojtjes raketore të Izraelit, përdor një sistem komandimi dhe kontrolli që llogarit shpejt  nëse një predhë në hyrje përbën një kërcënim ose ka të ngjarë të godasë një zonë të papopulluar.

 

Nëse raketa përbën një kërcënim, Iron Dome lëshon raketa nga toka për ta shkatërruar atë në ajër. Ka të paktën 10 bateri Iron Dome në Izrael.

Sisteme të tjera të mbrojtjes raketore izraelite përfshijnë David's Sling, i cili përdor përgjuesit kinetikë goditës-për-vrasës të Stunner dhe SkyCeptor për të marrë objektiva deri në 186 milje larg, dhe sistemet Arrow 2 dhe Arrow 3, të zhvilluara së bashku me Shtetet e Bashkuara, të cilat përgjojnë hyrjet e raketave balistike në hapësirë.

Sipas raporteve të lajmeve, Izraeli ka gjithashtu avionë luftarakë të teknologjisë së fundit, duke përfshirë avionë stealth F-35I që i ka përdorur për të rrëzuar dronët dhe raketat e lundrimit më parë.

Zgjerohet lufta? Izraeli vendos ti kundërpërgjigjet sulmit të

09.41 - Presidenti amerikan Joe Biden i tha kryeministrit izraelit gjatë një telefonate se SHBA nuk do të mbështesë asnjë kundërsulm izraelit kundër Iranit, ka cituar Axios të ketë thënë një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë.

Joe Biden i tha gjithashtu Benjamin Netanyahut se veprimet e përbashkëta mbrojtëse nga Izraeli, SHBA dhe vendet e tjera në rajon çuan në zmbrapsjen e sulmit iranian, sipas zyrtarit të Shtëpisë së Bardhë.

“Ju keni fituar”, i tha presidenti amerikan Netanyahut, sipas zyrtarit.

Zyrtari tha se kur Biden i tha Netanyahut se SHBA nuk do të ndërmerrte asnjë operacion sulmues kundër Iranit dhe nuk do të mbështeste operacione të tilla, kryeministri izraelit tha se e kuptonte.

Zgjerohet lufta? Izraeli vendos ti kundërpërgjigjet sulmit të

Kupola e Hekurt e Izraelit ka parandaluar mijëra raketa të shkrepura nga Rripi i Gazës prej vitit 2011, kur Izraeli e vuri në punë këtë sistem të avancuar kundërajror.

Ky sistem i ka bërë banorët të ndihen më të sigurt dhe izraelitët mund të shihen shpesh duke i vëzhguar predhat tek fluturojnë nëpër qiell dhe duke i shkatërruar caqet mbi kokën e tyre.

Por, lufta e tanishme me Hamasin mund të jetë sfida më e vështirë deri më tani.

Brenda vetëm dy javëve, Hamasi i ka shkrepur 7.000 raketa drejt Izraelit, sipas Ushtrisë së Izraelit. Pra, më shumë se në secilën prej katër luftërave të kaluara mes Izraelit dhe Hamasit qëkur ky grup militant e mori pushtetin në Gazë më 2007.

Vetëm më 7 tetor, në ditën e parë të luftimeve, Hamasi i lëshoi 2.000 raketa, sipas të dhënave nga West Point, Akademia Ushtarake e Shteteve të Bashkuara. Hezbollahu i Libanit i ka hedhur, po ashtu, qindra raketa në drejtim të Izraelit verior qëkur nisën luftimet.

Shumica e raketave janë vërejtur dhe shkatërruar nga Kupola e Hekurt. Por, disa ia kanë dalë të depërtojnë dhe t’i vrasin së paku 11 njerëz dhe t’i godasin ndërtesat e largëta deri në Tel Aviv, sipas zyrtarëve izraelitë.

Si funksionin Kupola e Hekurt?

Kupola e Hekurt është e pajisur me një sërë baterish kundërajrore të cilat përdorin radarë për t’i vërejtur raketat me rreze të shkurtra veprimi dhe për t’i shkatërruar ato.

Secila bateri kundërajrore i ka nga tri apo katër hedhës, 22 raketa dhe një radar, sipas Raytheon, gjigantit amerikan të mbrojtjes, i cili i bashkëprodhon këtë kundërajror me kompaninë izraelite Rafael Defense Systems.

Në çastin që radari e vëren raketën, sistemi përcakton nëse raketa është nisur drejt zonës së populluar.

Nëse po, e hedh një predhë për ta shkatërruar raketën. Nëse sistemi përcakton se raketa është nisur drejt një fushe të hapur apo drejt detit, atëherë e lejon të bjerë, në mënyrë që t’i ruajë predhat e veta. Sipas ushtrisë, të gjitha këto ndodhin brenda hapësirës ajrore të Izraelit.

Ushtria e Izraelit nuk ka dashur të tregojë se sa bateri kundërajrore të Kupolës së Hekurt janë të zhvendosura tani për tani. Por, nga viti 2021, Izraeli i ka vendosur 10 bateri kundërajrore nëpër vend, secila prej tyre në gjendje për ta mbrojtur një hapësirë prej 155 kilometra katror, sipas Raytheon.

Zgjerohet lufta? Izraeli vendos ti kundërpërgjigjet sulmit të

Sa e saktë është Kupola e Hekurt?

Përafërsisht 90 për qind e saktë

Por, ajo mund të mposhtet nëse shkrepen një breshri e madhe raketash, duke i lënë disa prej tyre të kalojnë. Megjithëse ka vepruar shumë mirë deri tani, rreziku mund të rritet nëse Hezbollahu futet në luftë.

Raportohet se Hezbollahu i ka 150.000 raketa dhe predha.

Sa i shtrenjtë është ky kundërajror?

Çdo predhë kushton rreth 40.000 deri në 50.000 dollarë, sipas Institutit për Studime të Sigurisë Kombëtare në Tel Aviv.

Shtetet e Bashkuara kanë investuar shumë në këtë kundërajror, duke ndihmuar me koston e zhvillimit dhe duke e rimbushur atë gjatë luftimeve.

Presidenti amerikan, Joe Biden, tha se do t’ia kërkojë Kongresit amerikan 14.3 miliardë dollarë ndihma ushtarake për Izraelin. Shumica e atyre parave do të ndihmonin sistemet e mbrojtësve kundërajrorë dhe raketorë, sipas Shtëpisë së Bardhë.

“Ne po e rrisim ndihmën shtesë ushtarake, përfshirë municionin dhe predhat për ta rimbushur Kupolën e Hekurt”, tha Biden.

Sulmi i Iranit, Izraeli dhe SHBA rrëzuan 99 për qind të dronëve e raketave

08.47 - Italia ka thirrur një takim me video të liderëve të G7 për të diskutuar sulmin iranian ndaj Izraelit, thanë burime per Reuters.

Thirrja do të mbahet në orët e para të pasdites, sipas kohës evropiane. Italia aktualisht mban presidencën e rradhës të G7.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha më herët se ai planifikoi të thërriste një takim të G7 "për të koordinuar një përgjigje të bashkuar diplomatike ndaj sulmit të pacipë të Iranit".

8.45 - Nuk ka raportime për lëndime të pësuar drejtpërdrejt nga sulmet iraniane, sipas shërbimit të urgjencës të Izraelit.

Megjithatë, shërbimi i urgjencës  tha se ishte thirrur për të trajtuar gjithsej 31 persona që pësuan lëndime të lehta ndërsa po shkonin për në strehimore dhe që pësuan sulme paniku gjatë sulmeve me dron dhe raketa.

Më herët, MDA tha se kishte dërguar një vajzë 7-vjeçare në spital, e cila kishte pësuar një dëmtim të rëndë në kokë për shkak të copëzave nga një raketë përgjuese që ishte lëshuar për të kapur një predhë iraniane. 

Zgjerohet lufta? Izraeli vendos ti kundërpërgjigjet sulmit të

08.42 - Irani ka paralajmëruar se do të përgjigjet me më shumë forcë nëse Izraeli hakmerret mbi sulmet e kësaj fundjave, për të cilat Teherani tha se ishin një përgjigje ndaj një sulmi izraelit në fillim të këtij muaji në kompleksin e ambasadës së tij në kryeqytetin e Sirisë, Damask.

“Republika Islamike e Iranit nuk do të hezitojë të ushtrojë të drejtën e saj të natyrshme për vetëmbrojtje kur kërkohet”, tha në një deklaratë ambasadori dhe Përfaqësuesi i Përhershëm i Iranit në OKB, Amir Saeid Iravani.

Zgjerohet lufta? Izraeli vendos ti kundërpërgjigjet sulmit të

Ushtria izraelite tha të dielën se "99%" e më shumë se 300 droneve dhe raketave të gjuajtura në Izrael nga Irani u kapën.

Vetëm "një numër i vogël" raketash balistike arritën në territorin e vendit, tha zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, kundëradmirali Daniel Hagari.

Të gjitha raketat e lundrimit dhe të gjithë dronët u kapën përpara se të arrinin në territorin izraelit, shtoi ai.

Rreth 170 dronë, më shumë se 30 raketa lundrimi dhe më shumë se 120 raketa balistike u lëshuan drejt Izraelit nga Irani, tha ai, shumica dërrmuese e kapura nga Forcat Ajrore izraelite dhe "partnerët" izraelitë.

Raketat balistike që arritën në Izrael ranë në bazën ajrore Nevatim në Izraelin jugor, tha Hagari, duke shtuar se ato shkaktuan vetëm dëmtime të lehta strukturore. Baza po funksiononte dhe po vazhdonte operacionet e saj pas sulmit, me avionë që vazhdonin ta përdornin bazën, shtoi ai.

Disa nga armët e lëshuara në Izrael u qëlluan nga Iraku dhe Jemeni, shtoi Hagari.

Presidenti i SHBA Joe Biden i tha kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu në një telefonatë se vendi i tij duhet të konsiderojë një fitore sepse vlerësimi aktual i SHBA është se sulmet e Iranit kishin qenë kryesisht të pasuksesshme dhe demonstruan aftësinë ushtarake superiore të Izraelit, tha një zyrtar i lartë i administratës për CNN. .

Forcat amerikane u përfshinë gjithashtu në mbrojtjen e Izraelit, duke përgjuar më shumë se 70 dronë sulmues me një drejtim dhe të paktën tre raketa balistike, sipas dy zyrtarëve amerikanë të njohur me situatën.

ME TE LEXUARAT