“Plas” debati në Konferencën e Kryetarëve, Bardhi kërkon seancë urgjente në Kuvend për Kosovën

Politikë

“Plas” debati në Konferencën e Kryetarëve, Bardhi

Kreu i Grupit Parlamentar të PD, Gazment Bardhi ka kërkuar në Konferencën e Kryetarëve mbajtjen e një seance urgjente në Kuvend, për situatën në Kosovë. “Është urgjente që të zhvillojmë mocionin me debat. Nuk mundet ne të jemi të fundit, PE e ka zhvilluar”, ka deklaruar Bardhi.


Ndërkohë, maxhoranca ka propozuar që rezoluta dhe mocioni me debat të mos jenë urgjente.

Nikolla: Debati bashkë me rezolutën të bëhen më 19 Tetor

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Çuçi: Nuk mund të nxitojmë. Çdo rezolutë duhet të mbajë ndër mend pozicionin e Shqipërisë që ka në NATO dhe në çdo organizëm. Data mund të rishikohet që të jetë më shpejt, ndoshta të enjten e seancës. Por të hënën nuk mund ta bëjmë dot.

Tabaku: Shembullin për rezolutë të përbashkët na e dha Kosova. Nuk e kemi kompleks. Rëndësi ka vullneti, mund ta arrimë edhe të hënën.


Mësohet se gjatë mbledhjes së Konferencës së Kryetarëve u vendos që senaca të mbahet në 12 tetor.

ME TE LEXUARAT