Përmbytet Milano, kaos në transportin publik, rritet niveli i lumenjve

Bota

Përmbytet Milano, kaos në transportin publik, rritet niveli i lumenjve

Moti i keq ka përfshirë qytetin e Milanos që prej ditës së djeshme, të martën, në mbrëmje. Për shkak të reshjeve të pandërprera të shiut në të gjithë qytetin italian, rrugët janë përmbytur dhe është vendosur shtetrrethimi.

Zjarrfikësit janë thirrur për të kryer një sërë operacionesh, në kuadër të të cilave kanë ndihmuar edhe një grua me nevoja të veçanta, e cila ka mbetur e bllokuar në shtëpinë e saj. Për shkak të shiut, autobusët dhe tramvajet ndryshuan linjat e tyre dhe linja 2 e metrosë u pezullua përkohësisht.

Në të njëjtën kohë, u hap një rezervuar i veçantë, i madh, me qëllim uljen e nivelit të ujit të lumit Sevezo, në mënyrë që zona të njohura të rëndësishme të qytetit, si Niguarda, të mos përmbyten. Zyrtarët e komunës rekomandojnë që qytetarët të tregohen të kujdesshëm në lëvizjet e tyre, sidomos në përdorimin e kalimeve të pabarabarta që janë përmbytur.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

 

ME TE LEXUARAT