Përballja e Erdogan me Biden në samitin e NATO-s, zyrtari turk: Takim kritik

Bota

Përballja e Erdogan me Biden në samitin e NATO-s, zyrtari turk: Takim

Javën e ardhshme në Samitin e NATO-s pritet që të takohen për herë të parë, presidenti turk Erdogand dhe presidenti i SHBA-ve, Joe Biden. Ky takim, sipas ministrit të jashtëm Mevlut Cavusoglu është kritik, por janë optimistë. Ministri në një intervistë televizive tha se nuk është ende koha për një bashkëpunim mes Turqisë dhe SHBA-së, ndërsa shtoi se të dyja palët duhet të marrin masa për të ulur tensionet.

Ndërkohë, mësohet se dy presidentët mund të diskutojnë rreth çështjeve në Mesdhe, Siri, Afganistan, “ndryshime të mëdha” që ekzistojnë midis Ëashingtonit dhe Ankarasë, tha këshilltari i sigurimit kombëtar të SHBA-së, Jake  Sullivan.

ME TE LEXUARAT