Asteroidi kalon sot shumë pranë Tokës, pamjet mbi cilin shtet do të “fluturojë”

Bota

Asteroidi kalon sot shumë pranë Tokës, pamjet mbi cilin shtet do

Një asteroid i vogël do të kalojë shumë pranë Tokës sot. Rruga që ai do të përshkruajë do të jetë jashtëzakonisht afër Tokës, por pa asnjë mundësi përplasjeje.

Sipas agjencisë evropiane të hapësirës ESA, 2024 GJ2 është rreth 3 metra në madhësi dhe u zbulua të martën nga teleskopi Pan-STARRS 2 në Hawaii, SHBA.

Ai do të kalojë vetëm 12,320 km nga sipërfaqja e Tokës, sot më 11 prill në orën 18:31 UTC (20:31 CEST) mbi Australi, duke udhëtuar me 14.4 km/s.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.


Kjo është vetëm 3% e distancës midis Tokës dhe Hënës.

ME TE LEXUARAT