Media franceze: Macron është gati të japë dorëheqjen

Bota

Media franceze: Macron është gati të japë dorëheqjen
Emmanuel Macron mund të japë dorëheqjen si president i Francës pas dështimit të partisë së tij në zgjedhjet e Parlamentit Evropian.

Kjo është raportuar nga Europe 1, duke cituar burime të afërta me Macron.

Sipas tyre, presidenti francez dhe rrethi i tij po diskutojnë seriozisht këtë opsion për të përmirësuar shanset e partisë së tij në zgjedhje për të “treguar se ka marrë një vendim të guximshëm”.

“Dorëheqja e presidentit nuk është tabu, sot duhet të parashikojmë të gjithë skenarët. Ai është gati të sakrifikojë fundin e mandatit të tij pesëvjeçar”, tha një nga bashkëpunëtorët e ngushtë të presidentit.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Në rast se ai jep dorëheqjen, Macron nuk do të mund të kandidojë sërish për president, pasi ky është mandati i tij i dytë. Edhe pse dorëheqja, sipas burimeve pranë presidentit, mbetet në tavolinë, ajo nuk është “opsioni më i preferuar”.

ME TE LEXUARAT