I riu që “fundosi” Macronin, 28-vjeçari i partisë së ekstremit të djathtë që mundi presidentin francez

Bota

I riu që “fundosi” Macronin, 28-vjeçari i partisë

Në Francë 28-vjeçari Jordan Bardella është politikani më i ri, i cili kryeson partinë e ekstremit të djathtë, Rassemblement National (RN). 

I riu iu bashkua partisë, që në atë kohë ishte Fronti Kombëtar i Francës, në moshën 16-vjeçare. Në të njëjtin vit në 2012, udhëheqësja e partisë, Marine Le Pen për herë të parë kandidoi për presidente dhe nuk arriti të fitonte.

28-vjeçari francez njihet për mbështetjen që ka nga të rinjtë, teksa ka një TikTok me 1.5 milionë ndjekës dhe videot arrijnë në miliona shikime.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Në nëntor 2022, ai u zgjodh pasardhës i Marine Le Pen, duke marrë rolin si president i partisë.

Kandidati kryesor i Tubimit Kombëtar për zgjedhjet e BE-së, Jordan Bardella, bëri fushatë për kufizimin e lëvizjes së lirë të emigrantëve duke kryer kontrolle kufitare kombëtare dhe duke tërhequr rregullat e BE-së për klimën, citon top channel.

ME TE LEXUARAT