Ekzekutohet kandidatja për kryebashkiake në Meksikë

Aktualitet

Ekzekutohet kandidatja për kryebashkiake në Meksikë

Një kandidate për kryetare bashkie të një qyteti të shkatërruar nga dhuna në Meksikë është vrarë sapo ajo filloi fushatën, duke shënuar edhe një tjetër politikan që u qëllua për vdekje në vend javët e fundit.

Autoritetet në shtetin veri-qendror të Guanajuatos thanë se kandidatja Bertha Gisela Gaytán Gutiérrez u qëllua për vdekje në një rrugë në një qytet jashtë qytetit të Celaya. Kryebashkiakët në Meksikë shpesh përfshinin komunitete më të vogla përreth.

Video e skenës së vrasjes e postuar në rrjetet sociale tregonte një kortezh të vogël njerëzish që thërrisnin “Morena!” – emri i partisë së Gaytán-it. Në atë moment dëgjohen disa të shtëna dhe shihen njerëz duke vrapuar e duke u rrëzuar.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Presidenti Andrés Manuel López Obrador tha se vrasja e kandidatëve të partisë së tij “dhemb shumë”, por ai nuk njoftoi ndonjë rritje të sigurisë për politikanët.

“Ata sapo kanë vrarë kandidaten tonë nga Celaya… Kjo është diçka që na ka zemëruar, tronditur, ne jemi në zi. Ne do të pezullojmë aktivitetet e fushatës”, tha Alma Alcaraz, një tjetër kandidate me partinë qeverisëse Morena.

Gaytan, 38 vjeçe u vra ndërsa përgatitej për një tubim elektoral dhe kishte thënë më herët të hënën në një konferencë për shtyp se kishte kërkuar mbrojtje për fushatën e saj.

ME TE LEXUARAT