Ditën punëtor ndërtimi, natën trafikant me “Bentley”, shqiptarit i hiqet shtetësia britanike

Aktualitet

Ditën punëtor ndërtimi, natën trafikant me

Një bos i dyshuar i krimit, i cili pretendonte se ishte një ndërtues, është bërë personi i parë që i hiqet shtetësia britanike, pasi u akuzua për kontrabandim të njerëzve në Britaninë e Madhe me varka të vogla.

Babai i martuar i katër fëmijëve, i cili mbërriti ilegalisht nga Shqipëria në vitin 1999 dhe më pas iu dha një pasaportë britanike, mendohet se ka kontrabanduar qindra emigrantë, kryesisht shqiptarë, përmes Kanalit. Burri rreth të dyzetave, i cili njihet vetëm si C9 sepse një urdhër gjykate mbron identitetin e tij, u tha gjyqtarëve se ai ishte një “punëtor i thjeshtë ndërtimi” edhe pse një herë u ndalua nga policia duke drejtuar një makinë sportive “Bentley” 200,000 £ në Folkestone dhe mbante £ 16,000 me dy pasagjerët e tij.

Dokumentet e gjykatës zbulojnë shkallën në të cilën C9 qarkulloi rreth sistemit kaotik të emigracionit në Mbretërinë e Bashkuar për vite përpara se ai përfundimisht të mos mbërthehej. Ai akuzohet gjithashtu për tregtimin e drogave të klasit A ​​dhe B, pastrim parash dhe akses në armë.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

C9-ës iu hoq pasaporta britanike në shtator 2020 nga Priti Patel, e cila në atë kohë ishte sekretare e Brendshme, ndërsa ai ishte për vizitë në Shqipëri. Patel tha se ajo e kishte marrë vendimin sepse ishte “i favorshëm për të mirën publike”. Masa u bazua në inteligjencën e ofruar nga Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA).

Detajet e çështjes kanë dalë vetëm tani pasi C9, fëmijët e të cilit kanë lindur në Britani dhe ende jetojnë aty, apeloi kundër urdhrit në një seancë dëgjimore në dhjetor përpara Komisionit Special të Apelimit të Emigracionit (SIAC). Dëshmitë u dëgjuan në seanca publike dhe me dyer të mbyllura. Në një vendim të botuar këtë muaj, gjyqtarët e SIAC e hodhën poshtë ankesën dhe thanë se NCA e kishte vlerësuar C9 si “një lehtësues të rëndësishëm kriminal me akses në një sërë bashkëpunëtorësh kriminalë” dhe që “dihej se përdorte dhunë”.

Hetuesit pretenduan se kontrabanda e njerëzve të C9 “shfrytëzon dobësitë e migrantëve të paligjshëm, duke rrezikuar jetën e tyre për përfitimin e tij, duke minuar ligjet dhe politikën e imigracionit të Mbretërisë së Bashkuar dhe duke kërcënuar sigurinë kombëtare”. Operacioni fillimisht përfshinte njerëz që fshiheshin në pjesën e prapme të kamionëve, por C9 akuzohet edhe se ka transportuar emigrantë përmes gomoneve pasi goditi pandemia dhe lëvizjet e automjeteve u ngadalësuan në një rrjedhje.

C9 përdori një pseudonim duke pretenduar se po ikte nga lufta në Kosovë

C9 mbërriti në Britani 25 vjet më parë, duke përdorur një emër të rremë, sipas gjykimit, dhe më vonë vazhdoi të kërkonte azil me një pseudonim të dytë, duke pretenduar se po ikte nga Kosova e shkatërruar nga lufta. Zyra e Brendshme e refuzoi kërkesën e tij, por ai fitoi çështjen e tij në apel. Zyrtarët zbuluan identitetin e vërtetë të C9 vetëm në vitin 2018 kur nëna e tij aplikoi për vizë për ta vizituar.

Ata i thanë se po mendonin t’i revokonin pasaportën sepse ai kishte marrë nënshtetësinë “duke fshehur një fakt material”. Megjithatë, asnjë veprim nuk u ndërmor pasi C9 i dha Home Office një përgjigje të paspecifikuar. C9 mohoi në seancë se ai ishte një kriminel dhe pretendoi se ai ishte “një punëtor i thjeshtë që del nga shtëpia në orën 6 të mëngjesit dhe kthehet në orën 19:00 që punon në ndërtim”.

Në vitin 2000, gruaja e C9 lindi fëmijën e tyre të parë, një djalë. Çifti ka edhe tre vajza, 20, 17 dhe 10 vjeç.

Shtatë vjet më vonë, C9 u bë një shtetas britanik i natyralizuar, sipas vendimit të SIAC. Të dhënat tatimore të dorëzuara në SIAC vendosin të ardhurat mesatare vjetore bruto të C9 në 17,400 £ pasi ai krijoi firmën e tij të ndërtimit në vitin 2019. Megjithatë, gjyqtarët e panë të tilla “të ardhura modeste shumë të vështira për t’u përballuar … me paratë dhe asetet të cilave ankuesi duket se ka akses”. Në maj 2020, ai u ndalua në timonin e një makine turne Bentley Continental GT. Pasi pretendoi se ai ishte pronar i automjetit, më vonë doli se “Bentley” dhe një “Mercedes”, ishin regjistruar te një bashkëpunëtor i cili nuk kishte patentë drejtimi.

Aktgjykimi thotë për incidentin: “Është në përputhje me praktikën e përgjithshme të grupeve të organizuara kriminale që paratë mbahen dhe pasuritë e regjistruara tek anëtarët më të vegjël të grupit.”

C9, i cili ka ende kombësi shqiptare, mbetet i bllokuar në Shqipëri dhe ka dhënë dëshmi për SIAC me lidhje video.

Mark Spoors, zëvendësdrejtor i inteligjencës në NCA, tha: “Ky individ ishte një anëtar i rangut të lartë i një grupi të krimit të organizuar i përfshirë në një sërë kriminaliteti të rëndë që ndikon në Mbretërinë e Bashkuar, duke përfshirë kontrabandën e njerëzve në kamionë dhe varka të vogla, pastrim parash. dhe trafikut të drogës. Vlerësimi ynë u bë pas një hetimi të plotë dhe u la në fuqi nga vendimi i gjykatës.”/top channel

ME TE LEXUARAT