Situata e Covid-19 në Indi del jashtë kontrollit, infektohen 9 luanë

Bota

Situata e Covid-19 në Indi del jashtë kontrollit, infektohen 9

Në Indi, Covid ka infektuar plot 20 milionë njerëz, duke e çuar vendin në kolaps. Por, jo vetëm njerëzit, mediat vendase shkruajnë se në këtë vend janë infektuar edhe 9 luanë të strehuar në kopësht zoologjik.

Drejtuesit e këtij kopështi, vendosur në Nehru vendosën të testojnë luanët kur disa roje vunë re se kafshët po shfaqnin simptoma të lehta të koronavirusit, të tilla si humbja e oreksit dhe kollë. Bëhet me dije se janë infektuar katër luanë meshkuj dhe katër luanesha nga 12 gjithsej.

Kujtojmë se vendi është në gjendje shumë të rëndë, pasi numri i rasteve pozitive dhe viktimave shtohet çdo ditë. Për pasojë, spitalet kanë nevojë urgjente për shtretër, oksigjen dhe ilaçe.

ME TE LEXUARAT