Raketa e parë e Kinës në hapësirë del jashtë kontrollit, astronomi: Mund të rrëzohet në SHBA

Bota

Raketa e parë e Kinës në hapësirë del jashtë

Astronomi Jonathan McDowell ka deklaruar se raketa e parë kineze në hapësirë ka dalë jashtë kontrollit. “Long March 5b”, e cila peshon 21 ton sipas tij mund të rrëzohet në zona të banueshme.

Për SpaceNews, McDowell tha se raketa mund të rrëzohet në pjesën veriore  të Neë York, Madrid dhe Pekinit dhe si në pjesën jugore të Kilit, Wellington dhe Zelanda e Re. Ai shton se shumica e mbetjeve të saj do të digjen në atmosferë.

 Kujtojmë se Kina kërkon të konkurrojë SHBA-në, Rusinë dhe Agjencinë Hapësinore Europiane, në fushën hapësinore.

ME TE LEXUARAT