SHBA në “luftë” për ta mbyllur, Biden hap Tik Tok, kjo është video e parë që postoi

Bota

SHBA në “luftë” për ta mbyllur, Biden hap Tik Tok,

Presidenti i SHBA Joe Biden hapi një llogari në TikTok të dielën, duke postuar një video 26 sekonda.

Uashingtoni ka kritikuar ashpër platformën e mediave sociale vitet e fundit, si nën republikanin Donald Trump, ashtu edhe tani nën demokratin Biden.

TikTok, i cili është në pronësi të kompanisë kineze ByteDance, është akuzuar nga shumë politikanë amerikanë si një mjet propagandistik i qeverisë kineze, gjë që kompania e mohon me forcë.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Në videon e postuar dje në llogarinë e tij të fushatës @bidenhq, presidenti 81-vjeçar demokrat trajtoi një sërë temash, nga politika te NFL.

Shumë shtete dhe madje edhe qeveria federale i ndalojnë punonjësit e qeverisë që të shkarkojnë aplikacionin në telefonat e tyre celularë, duke përmendur rreziqet e sigurisë kombëtare.

Në Montana, një gjykatës së fundmi bllokoi nismën e qeverisë së shtetit për të ndaluar plotësisht TikTok.

Megjithëse Uashingtoni është ende duke hetuar TikTok, nuk duket se po shqyrton veprime të menjëhershme federale për të ndaluar ose kufizuar përdorimin e mediave sociale.

“Tani duket se ideja e një ndalimi u promovua më shumë për të fituar pikë politike sesa si një përpjekje serioze për të miratuar legjislacionin”, tha David Green, një avokat për të drejtat civile, për gazetën The Guardian.

Me afrimin e zgjedhjeve presidenciale në SHBA, kjo platformë u mundëson kandidatëve t’u bëjnë thirrje të rinjve, të cilët kryesisht përdorin TikTok.

 

ME TE LEXUARAT