Provokim? Rusia kryen stërvitje me avionë luftarakë Su-27 në Kaliningrad

Bota

Provokim? Rusia kryen stërvitje me avionë luftarakë Su-27 në

Rusia ka kryer stërvitje ushtarake në enklavën e saj Kaliningrad, e cila ndodhet midis Polonisë dhe Lituanisë, sipas skynews.

Sipas shërbimit për shtyp të flotës ruse të Detit Baltik, avionët luftarakë rusë Su-27 morën pjesë në stërvitje që simuluan një sulm ajror në Kaliningrad. Kjo vjen disa ditë pasi Suedia dhe Finlanda shprehën dëshirën e tyre për t’u bashkuar me NATO-n.

Më shumë se 10 avionë luftarakë Su-27 morën pjesë në stërvitje, të cilat “shkatërruan” avionët e simuluar të armikut, sipas agjencisë së lajmeve Interfax.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Rusia ka paralajmëruar se oferta e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n do të çonte në militarizimin e rajonit dhe se Moska do të përgjigjet nëse NATO do të vendoste armë bërthamore pranë kufijve të saj.

Zëvendësministri i Jashtëm Alexander Grushko tha se Rusia e di se NATO dëshiron të “militarizojë gjithçka që mundet”, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax, ndërsa një tjetër gazetë ruse, RIA, e citoi atë të thoshte se zgjerimi i propozuar i NATO-s do të shkaktonte një reagim politik nga Rusia.

Ai reagim do të bazohej jo në emocione, por në një analizë të plotë të situatës, tha ai, raporton BBC.

ME TE LEXUARAT