Koreja e Veriut, 800,000 qytetarë dalin vullnetarë për të luftuar kundër SHBA-së

Bota

Koreja e Veriut, 800,000 qytetarë dalin vullnetarë për të

Rreth 800,000 qytetarë dolën vullnetarë për t’u bashkuar me forcat e armatosura të Koresë së Veriut për të luftuar kundër SHBA- së.

Thirrja për t’u regjistruar në forcat e armatosura pason lëshimin e një rakete balistike ndërkontinentale (ICBM) në përgjigje të stërvitjeve ushtarake të vazhdueshme të SHBA dhe Koresë së Jugut.

Pheniani lëshoi të enjten raketën Hëasong-17 në zonën midis gadishullit Korean dhe Japonisë, disa orë para mbërritjes së presidentit të Koresë së Jugut në Tokio.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka akuzuar Uashingtonin dhe Seulin për përshkallëzim të rrezikshëm të tensioneve në gadishullin Korean, ndërsa zhvillojnë stërvitjet e përbashkëta ushtarake, më e madhja në vite në rajon si pjesë e bashkëpunimit të mbrojtjes së SHBA-së me Korenë e Jugut.

ME TE LEXUARAT