GJNP kërkon Netanyahun për krime lufte, Biden: Izraeli nuk ka kryer gjenocid në Gaza

Bota

GJNP kërkon Netanyahun për krime lufte, Biden: Izraeli nuk ka kryer

Presidenti i SHBA Joe Biden ka hedhur poshtë argumentet se operacioni ushtarak i Izraelit në Gaza mund të përshkruhet si gjenocid, duke përsëritur mbështetjen e Uashingtonit për Jerusalemin Perëndimor.

Të hënën, kryeprokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC), Karim Khan, njoftoi se po kërkon urdhër-arreste për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministrin e mbrojtjes Yoav Gallant, si dhe udhëheqësit e Hamasit, Yahya Sinwar, Mohammed Diab Ibrahim al- Masri dhe Ismail Haniyeh, duke i akuzuar ata për “krime lufte dhe krime kundër njerëzimit”.

Duke folur në Shtëpinë e Bardhë më vonë gjatë ditës, Biden dënoi veprimin e ICC-së si dhe akuzat e veçanta nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e OKB-së se veprimet e Izraelit në Gaza mund të ishin gjenocidale.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

“Më lejoni të jem i qartë, në kundërshtim me akuzat kundër Izraelit të bëra nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, ajo që po ndodh nuk është gjenocid. Ne e refuzojmë këtë”, tha Biden.

Grupi militant palestinez Hamas kreu një sulm në Izrael më 7 tetor, i cili rezultoi në rreth 1200 njerëz të vrarë dhe 250 të marrë peng. Qeveria izraelite u përgjigj duke nisur një operacion ushtarak në shkallë të gjerë në Gaza, i cili sipas ministrisë së shëndetësisë të enklavës palestineze ka vrarë mbi 35,000 njerëz dhe ka lënë pothuajse 80,000 të tjerë të plagosur. Izraeli është zotuar të vazhdojë ofensivën derisa Hamasi të eliminohet plotësisht.

 

 

 

ME TE LEXUARAT