“Do të nisë deportimi i emigrantëve”, Sunak zotohet të fillojë fluturimet drejt Ruandës brenda 12 javësh

Bota

“Do të nisë deportimi i emigrantëve”, Sunak zotohet

Kryeministri britanik Rishi Sunak premtoi të hënën se do të nisë dërgimin e azilkërkuesve në Ruandë brenda 10-12 javësh.

Sunak tha se qeveria kishte rezervuar avionë tregtarë çarter dhe staf të trajnuar për të çuar emigrantët në Ruandë, një politikë që ai shpreson se do të rrisë besimin e partisë së tij Konservatore përpara zgjedhjeve më vonë këtë vit.

Pas disa javësh kundërshtime në dhomën e lartë të Dhomës së Lordëve, e cila dëshiron të prezantojë masa mbrojtëse për legjislacionin përçarës, Sunak tha se qeveria do ta detyronte parlamentin të ulet deri në orët e vona të natës të hënën nëse është e nevojshme për ta miratuar atë, shkruan Reuters.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

“Jo nëse, jo por. Këto fluturime do të shkojnë në Ruanda,” tha Sunak në një konferencë shtypi.

Dhjetëra mijëra emigrantë, shumë prej tyre që ikin nga luftërat dhe varfëria në Afrikë, Lindjen e Mesme dhe Azi, kanë arritur në Britani vitet e fundit duke kaluar Kanalin Anglez me varka të vogla në udhëtime të rrezikshme të organizuara nga bandat e kontrabandës së njerëzve.

Ndalimi i fluksit është një qëllim kryesor për qeverinë, por kritikët thonë se plani për të dëbuar njerëzit në Ruanda është çnjerëzor dhe se vendi i Afrikës Lindore nuk është një vend i sigurt.

Vende të tjera evropiane, përfshirë Austrinë dhe Gjermaninë, po shikojnë gjithashtu marrëveshje për të dërguar azilkërkuesit jashtë vendit.

ME TE LEXUARAT