Avioni luftarak rus shkel hapësirën ajrore finlandeze, zyrtarët: Kemi nisur hetim

Bota

Avioni luftarak rus shkel hapësirën ajrore finlandeze, zyrtarët:
Hapësira ajrore e Finlandës është shkelur nga një avion luftarak rus për herë të parë që nga anëtarësimi i vendit në NATO, duke fluturuar të paktën 2.5 kilometra brenda territorit të vendit. Kjo u zbulua nga zyrtarët finlandezë të martën sipas Independent.

Rusia ka konfirmuar se ka aeroplanë të shumtë bombardues dhe raketash që operojnë në rajonin e Balltikut, por nuk ka komentuar në mënyrë specifike mbi shkeljen e supozuar të hapësirës ajrore.

Ministria e mbrojtjes e Finlandës tha se një nga avionët hyri në hapësirën ajrore finlandeze për rreth dy minuta të hënën në mëngjes. Zyrtarët finlandezë thanë se po e merrnin seriozisht “shkeljen e dyshuar të zonës territoriale” dhe se një hetim kishte nisur.

Kremlini po përdor operacione të tilla për të minuar qëllimisht integritetin territorial dhe sovran të Finlandës, tha Instituti për Studimin e Luftës në SHBA.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Shkelja erdhi pasi Kievi tha se kishte rrëzuar një avion luftarak rus Su-57 Stealth duke përdorur drone me rreze të gjatë.

Vërehet se të martën Gjermania po organizon një konferencë dy-ditore për të mbledhur mbështetje për rimëkëmbjen e Ukrainës në solidaritet me Kievin në prani të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky. 

ME TE LEXUARAT