Foto/ Vranë babain, djemtë e Pëllumb Metës të qetë në kafazin e xhamtë, vajza me kokën ulur

Aktualitet

Foto/ Vranë babain, djemtë e Pëllumb Metës të qetë

Tre fëmijët e familjes Meta, të cilat akuzohet se kanë vrarë babain e tyre Pëllumb Meta dhe varrosën në kasolle kanë mbërritur në gjykatë, për tu njohur me masën e sigurisë. Nga kafazi i xhamtë tre fëmijët e Pëllumb Metës duken të qetë, ndërsa vajza mban ulur kokën. Gjithashtu, ata janë braktisur nga familjarët. 

Foto/ Vranë babain, djemtë e Pëllumb Metës të qetë

Krimi i rëndë u zbulua më 23 shkurt, kur policia gjeti trupin e 49-vjeçarit të groposur në kasollen e bagëtive, në oborrin e shtëpisë. Ai ishte shpallur i zhdukur prej 13 shkurtit, pas denoncimit të djalit të madh se kishte humbur kontaktet me babanë.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Foto/ Vranë babain, djemtë e Pëllumb Metës të qetë

Foto/ Vranë babain, djemtë e Pëllumb Metës të qetë

Por, hetimet morë tjetër rrjedhë, ku u zbulua se Pëllumb Meta ishte vrarë më 10 shkurt nga djali i madh, Hysen Meta dhe në fshehjen e kufomës kanë bashkëpunuar djali i vogël, Amarildo 21 vjeç dhe vajza Hygerta, 19 vjeçe. Ndërkohë, nëna e tyre Blerina Meta po hetohet në gjendje të lirë për fshehje krimi.

Fillimisht ishte vajza ajo që mori përsipër krimin, e cila tha se babai i saj donte ta fejonte me zorr. Por pas hetimeve, u zbulua se vrasja me armë nuk ishte kryer nga 19-vjeçarja, por nga djali i madh. Ky i fundit, para autoriteteve pranoi se kishte vrarë babain e tij në dhomën e ndenjes, pasi viktima ishte kthyer nga puna dhe po pushonte. 24-vjeçari deklaroi se babai i tyre ishte bërë i padurueshëm dhe ishte shumë autoritar.

Njoftimi i Gjykatës:

Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Durrës është regjistruar çështja penale Nr. 127/1, me objekt “Vleftesimin e ligjshem te arrestit dhe caktimin e mases se sigurimit ndaj shtetasve H. Meta, H. Meta dhe A. Meta te dyshuar per kryerjen e veprave penale te parashikuar nga neni 79/c,278/4 dhe 303 e 25 te K.Penal”.

Kjo çështje është në shqyrtim pranë Gjyqtares Shpëtime Pitaku.

Seanca gjyqësore do të zhvillohet në datë 26.02.2024, ora 12:00.

ME TE LEXUARAT