Vladimir Putin ‘shpërblen’ besnikun e tij, ja posti i rëndësishëm që merr dirigjenti rus

Aktualitet

Vladimir Putin ‘shpërblen’ besnikun e tij, ja posti i

Valery Gergiev, dirigjenti rus dhe mbështetësi i njohur i Vladimir Putinit, është vendosur drejtor i përgjithshëm i teatrit Bolshoi të Moskës, emërimi i fundit i një besniku të Kremlinit në një institucion kryesor kulturor.

Emërimi do të thotë se Gergiev, i cili gjithashtu drejton teatrin rival Mariinsky në Shën Petersburg, do të ketë kontroll artistik mbi dy bizhuteritë e kurorës së baletit dhe operës ruse.

Në një deklaratë në teatrin Bolshoi të premten, zëvendëskryeministrja ruse Tatyana Golikova tha se Gergiev do të drejtojë institucionin për pesë vjet.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Gergiev, 67 vjeç, ka qenë i afërt me Presidentin rus Vladimir Putin që nga fillimi i viteve 1990 dhe e ka mbështetur publikisht shumë herë, duke përfshirë paraqitjen në një reklamë televizive për fushatën e tij të vitit 2012, mbështetjen e aneksimit të Krimesë në vitin 2014 dhe kryerjen e një koncerti patriotik në qytetin sirian të Palmyra në 2016.

 

Dikur ishte një nga dirigjentët ndërkombëtarë më të ngarkuar në botë, por është shfaqur si një person non grata në perëndim për refuzimin e tij për t’u distancuar nga Putini që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Valery Gergiev performoi me Orkestrën Filarmonike të Mynihut në Bukuresht vitin e kaluar.

Menjëherë pasi trupat ruse filluan pushtimin e tyre, ai u shkarkua si kryedirigjent i Filarmonisë së Mynihut. Gergiev është shfaqur me Orkestrën Mariinsky në Kinë, ku mori ovacione gjatë turneut të parë jashtë vendit të ansamblit që nga nisja e luftës në Ukrainë.

Simon Morrison, një specialist kryesor i muzikës ruse në Universitetin Princeton, tha se ishte e paprecedentë në Rusinë moderne që një person të drejtonte si Bolshoi të Moskës ashtu edhe rivalin e saj në Shën Petersburg.

Është pjesë e agjendës së Putinit për rivendosjen e imperializmit rus.

Si Putini dhe Gergiev promovojnë idetë e vjetra ruse të kalbura, nacionalizmin, ortodoksinë dhe konservatorizmin.

Putini e bën atë në ushtri dhe politikë, ndërsa Gergiev në kulturë.

Ajo që mund të presim janë shfaqjet në operat Bolshoi që afirmojnë vendin ukrainas, polak dhe gjeorgjian në perandorinë ruse.

Gergiev do të zëvendësojë drejtorin aktual të Bolshoi, Vladimir Urin, i cili iu bashkua teatrit në vitin 2013 dhe përgjithësisht konsiderohej si një administrator dhe drejtor artistik i zoti.

Menjëherë pasi trupat ruse hynë në Ukrainë në shkurt 2022, Urin ishte një nga figurat e shumta kulturore që nënshkroi një letër të hapur duke u bërë thirrje “të gjithëve nga të cilët varet që të ndalojnë të gjitha aktivitetet e armatosura”.

Morrison tha: “Urin tregoi pak ndërgjegje, ai e vuri veten në një pozicion të rrezikshëm. Njeriu duhet ta respektojë atë për këtë dhe për mënyrën se si drejtoi Bolshoin. Ai bëri një punë të shkëlqyer.”

Autoritetet ruse kanë goditur gjithashtu figurat kulturore që kanë kritikuar luftën, ku shumë prej tyre janë përjashtuar nga puna.

 

ME TE LEXUARAT