Përplasi për vdekje me skaf 7-vjeçaren Jonada Avdiaj, Gjykata dënon 18 vite burg Arjan Tasen

Aktualitet

Përplasi për vdekje me skaf 7-vjeçaren Jonada Avdiaj, Gjykata

Ish efektivi Arajan Tase i cili përplasi për vdekje vogëlushen Jondada Avdiaj është dënuar nga Gjykata e Vlorës me 18 vite burg.

Ngjarja e rëndë u regjistrua në Himarë më 2 gusht të 2022. 7-vjeçarja po lahej në breg, ku skafi me dy motorë e goditi rëndë duke i marrë jetën në vend. Në atë kohë Arjan Tase mbante detyrën si shefi i policimit në komunitet në Elbasan.

Në dëshminë e tij, Tase ka thënë se skafi nuk ishte e tij, por ia ka marrë kushëririt të tij për përdorim dhe ka shtuar se skafi kishte defekt, e për pasojë ka marrë gaz menjëherë dhe ka bërë një rrotullim në vend dhe ka goditur vajzën 7-vjeçare për vdekje.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Ndërkohë, Tase nuk kishte patentë skafi. Ai ka qenë Shefi i Komisariatit të Himarës, por u arrestua pas një operacioni antidrogë, megjithatë, u rikthye sërish në radhët e policisë.

Për ngjarjen e rëndë u shkarkua i gjithë zinxhiri drejtues i Policisë së Kufirit dhe Migracionit Vlorë nga detyra.

ME TE LEXUARAT