Zbulohet vrima e zezë më e ndritshme dhe më "e uritur" ndonjëherë

Teknologji

Zbulohet vrima e zezë më e ndritshme dhe më "e uritur"

Objekti më i ndritshëm i zbuluar ndonjëherë është identifikuar në Universin e largët.

Eshte bërthama e ndritshme e një galaktike që fuqizohet nga një vrimë e zezë gjigante rreth 17 miliardë herë më e madhe se masa e Diellit tonë.

I njohur si J0529-4351, fuqia e objektit u konfirmua në vëzhgimet nga Teleskopi Shumë i Madh në Kili.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Shkencëtarët, duke raportuar në revistën Nature Astronomy , thonë se vrima e zezë ka një oreks të pangopur, duke konsumuar masën e barabartë me një Diell çdo ditë.

Ekzistenca e J0529-4351 u regjistrua në të dhëna paraprake shumë vite më parë, por lavdia e tij e vërtetë sapo është njohur.

"Ne kemi zbuluar një objekt i cili më parë nuk është njohur për atë që është; ai na ka parë në sy për shumë vite sepse ka qenë duke ndezur shkëlqimin e tij për më shumë se sa ka ekzistuar njerëzimi.

Por ne tani e kemi njohur atë, jo si një nga shumë yjet në plan të parë në Rrugën tonë të Qumështit, por si një objekt shumë i largët, "tha Christian Wolf, nga Universiteti Kombëtar Australian (ANU), për BBC News.

Zbulohet vrima e zezë më e ndritshme dhe më "e uritur"

Termi kuazar përdoret nga astronomët për të përshkruar një lloj Bërthamë Galaktike Aktive. Është thelbi shumë energjik i një galaktike e cila po fuqizohet nga një vrimë e zezë e pamasë që po e tërheq lëndën drejt vetes me një shpejtësi të jashtëzakonshme.

Ndërsa ky material përshpejtohet rreth vrimës, ai copëtohet dhe lëshon një sasi të madhe drite, aq sa edhe një objekt aq i largët sa J0529-4351 është ende i dukshëm për ne.

Emetimit të këtij kuazari i janë dashur 12 miliardë vjet për të arritur te detektorët në VLT, një organizatë Evropiane e Observatorit Jugor.

"Ajo që është e pazakontë është shpejtësia me të cilën ai tret materialin tjetër; Dhe kjo është me shpejtësi prej rreth një dielli - një masë diellore - në ditë, që është një shpejtësi e madhe. Dhe kjo e bën atë shumë, shumë shkëlqyes”, tha Rachel Webster nga Universiteti i Melburnit.

Shkëlqimi përshkruhet si i barabartë me më shumë se 500 trilion diell. Disku i akumuluar i nxehtë që prodhon gjithë atë dritë është shtatë vite dritë në diametër, citon lajmifundit.al. Kjo është afërsisht 15,000 herë distanca nga Dielli në orbitën e Neptunit.

ME TE LEXUARAT