Australia i anulon për herë të dytë vizën Novak Gjokoviçit

Sport

Australia i anulon për herë të dytë vizën Novak

Qeveria australiane anuloi vizën e Novak Gjokoviçit për herë të dytë të premten, duke thënë se tenisti numër një botëror, i pavaksinuar për COVID-19, mund të përbëjë rrezik për komunitetin.

“Sot ushtrova pushtetin tim sipas nenit 133C(3) të Aktit të Migracionit për të anuluar vizën e mbajtur nga z. Novak Gjokoviç për arsye shëndetësore dhe gjendje të mirë, mbi bazën se ishte në interesin publik për ta bërë këtë,” tha Ministri i Emigracionit, Alex Haëke të premten, një ditë pasi Gjokoviç u përfshi në shortin e Open.

Para vendimit, superylli i tenisit pranoi se ishte ulur për një intervistë dhe një sesion fotografik me një gazetë franceze pasi rezultoi pozitiv, si dhe pretendoi në mënyrë të rreme në formularët e tij të imigracionit se ai nuk kishte udhëtuar në 14 ditët para mbërritjes në Australi.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Ai e quajti pjesëmarrjen në sesion fotografik gabim  dhe tha se deklarimi i rremë në formular ishte një “gabim administrativ” i bërë nga dikush në ekipin e tij.abcnews

ME TE LEXUARAT