FOTO LAJM/ Rama në gjunjë, gjesti mikpritës për kryeministrin e Luksemburgut

Politikë

FOTO LAJM/ Rama në gjunjë, gjesti mikpritës për

Kryeministri Edi Rama priti sot në ambientet e stadiumit “Air Albania” liderët e vendeve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Samitit BE-BP që po zhvillohet në kryeqytetin tonë.

Rama ka pritur të gjithë liderët me buzëqeshje dhe shtrëngim duarsh, ashtu siç e do tradita shqiptarë.

Sakaq Rama ka zgjedhur të presë ndryshe nga liderët e tjerë, kryeministrin e Luksemburgut, Xavier Bettel.

Merr lajme ekskluzive në Viber

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Viber duke klikuar këtu.

Teksa Bettel i është afruar Ramës, kryeministri i Shqipërisë është ulur në gjunjë. Të dy liderët qeshën nga ky veprim, që me sa duket është një shaka mes dyshes.

Në Tiranë sot, (06.12) zhvillon punimet samiti BE-Ballkan Perëndimor,(BP) i pari që zhvillohet në një vend jo anëtar të BE dhe në rajonin e Ballkanit.

Burime zyrtare nga Këshilli Europian (KE) bëjnë me dije që ky samit është “pjesë e zbatimit të axhendës strategjike 2019-2024 të këtij Këshilli”.

“Samiti është një mundësi për të rikonfirmuar rëndësinë e madhe të partneritetit strategjik mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor (BP), këtij rajoni me një perspektivë të qartë europiane”, thekson zyra e shtypit e KE.

Shtatë janë çështjet më thelbësore që do të diskutohen në Samit. Megjithatë kryetema e këtij takimi do të jetë lufta në Ukrainë, dhe pasojat negative të krizës energjetike në Ballkanin Perëndimor.

-sulmet kibernetike, përfshi shqetësimin për shtimin e emigracionit të paligjshëm drejt vendeve të BE-së;

– pasojat e agresionit rus në Ukrainë;

-intensifikimi politik dhe politikat e zgjerimit;

-shtimi i ndërtimit të sigurisë nga influencat e huaja;

– pasojat e agresionit rus në Ukrainë;

-intensifikimi politik dhe politikat e zgjerimit;

-shtimi i ndërtimit të sigurisë nga influencat e huaja;

ME TE LEXUARAT