Vrasja e grave dhe vajzave, Kosova shpall të mërkurën ditë zie

Kosovë&Rajon

Vrasja e grave dhe vajzave, Kosova shpall të mërkurën ditë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e ka shpallur të mërkurën e 17 Prillit ditë zie kombëtare, në nderim të vajzave dhe grave të vrara gjatë ditëve të fundit në Kosovës.

Në vendimin e publikuar në Fb, presidentja Osmani shkruan mes të tjerash: “Nesër do të jetë ditë zie shtetërore në Kosovë, por shoqëria jonë do të jetë në zi çdo ditë përderisa të ketë vrasje të grave dhe vajzave tona!”

Kujtojmë se mëngjesin e sotëm u vra një grua në Pejë nga një person që dyshohet se është bashkëshorti i saj.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Shkodran Nikqi, zëdhënës i Prokurorisë Themelore në Pejë, tha se i dyshuari është arrestuar dhe se atij i është konfiskuar arma.

Vrasja në Pejë është rasti i dytë brenda katër ditësh në Kosovë ku gratë dyshohet se u vranë nga partnerët apo ish-partnerët e tyre.

Më 12 prill u vra një grua 21-vjeçare brenda zyrës së Qendrës për Punë Sociale në qytetin juglindor të vendit, Ferizaj, ndërsa u plagos edhe vëllai i saj 15-vjeçar.

Një 36-vjeçar, që besohet se është ish-bashkëshorti i viktimës, është arrestuar dhe paraburgosur nga autoritetet si i dyshuari për vrasjen.

Sakaq nga viti 2010 në Kosovë janë vrarë 57 gra, sipas të dhënave të Policisë së Kosovës.

ME TE LEXUARAT