Reshje bore në Kroaci dhe Slloveni

Kosovë&Rajon

Reshje bore në Kroaci dhe Slloveni

Një ndryshim i madh moti ka arritur në Kroaci dhe Slloveni.

Keto dy vende po përjetojnë luhatje të mëdha të temperaturave, gjegjësisht në disa vende ka rënë edhe borë.

Në Zagreb temperaturat kanë rënë me 20 gradë Celsius në 24 orë. Dje në orën 14:00 ishte 27 gradë Celsius, ndërsa sot 7 gradë Celsius.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Dia pamje tregojnë në majën e Medvednicës së shtetit kroat po bie borë, raporton index.hr.

Ndërkohë, agjencia e Mjedisit ka lëshuar një paralajmërim portokalli për pjesën jugperëndimore dhe qendrore të Sllovenisë për shkak të erërave të forta dhe reshjeve të borës.

 
 

Temperaturat ranë, në disa vende, si në Kroaci, me më shumë se 10 gradë Celsius.

Temperatura të ngjashme pritet të vijnë edhe në Kosovë dhe vendet e tjera te rajonit.

ME TE LEXUARAT