I shpëtoi operacionit ku u arrestuan 22 persona, kush është shqiptari i ekstraduar në Itali

Kosovë&Rajon

I shpëtoi operacionit ku u arrestuan 22 persona, kush është

Arbër Kojku, 29-vjeçari i kërkuar nga Karabinierët e Livornoa për operacionin “Dy botë”, u arrestua në Shqipëri në janar të këtij viti dhe sot është dërguar në burg në Itali. I riu i shpëtoi kapjes më 26 shkurt 2019 si pjesë e operacionit “DY BOTË” të Njësisë Hetuese të Livornos ku u arrestuan 22 persona.

Mediat italiane raportojnë se 29-vjeçari konsiderohet si një nga kujdestarët e magazinës ku grupi fshehu drogën, në San Giuliano Terme, në zonën e Pisan. Në këtë zonë, më 20 mars 2018, autoritetet italiane kapën 80 kilogram marijuanë, të depozituara.

“Grupi kriminal shqiptar ishte kanali i furnizimit për dy trafikantë me origjinë napolitane në ishullin Elba. Ky i fundit, që i përkiste familjes Tommaselli dhe i lidhur me klanin që vepronte në rrethin napolitan të Pianura, u vendos kohët e fundit në Campo nell’Elba, ata e blenë drogën nga të dyshuarit shqiptarë dhe e rishitën”, shpjegon policia italiane.


Në më shumë se dy vjet hetime, policia sekuestroi mbi 126 kilogram marijuanë, më shumë se pesë kilogramë hashash dhe rreth 200 gram kokainë. Në tërësi, 22 u arrestuan si pjesë e operacionit.

ME TE LEXUARAT