I shpëtoi operacionit ndërkombëtar ku u arrestuan 22 persona, shqiptari ekstradohet drejt Italisë

Aktualitet

I shpëtoi operacionit ndërkombëtar ku u arrestuan 22 persona,

Një 29 vjeç shqiptar, mbërriti në aeroportin Fiumicino me një fluturim të drejtpërdrejtë nga Tirana.

Arbër Kojku i kishte shpëtuar arrestimit më 26 shkurt 2019 në kuadër të operacionit “DUE MONDI” organizuar nga policia në Livorno dhe ku u arrestuan 22 persona.

Ndaj të riut ishte lëshuar një urdhër-arresti ndërkombëtar dhe ishte vendosur në Shqipëri që prej asaj kohe. 29-vjeçari besohet të jetë një nga rojet e magazinës ku grupi kriminal nën hetim fshehu drogën.

Në një kontejner në San Giuliano Terme, më 20 mars të vitit 2018, Karabinierët gjetën 80 kg marijuanë, të depozituara në pritje të tregtimit të saj vijues në tregun labronian.

Për më tepër, grupi kriminal shqiptar ishte kanali i furnizimit për dy trafikantë me origjinë napolitane që banonin në ishullin Elba. Në më shumë se 2 vjet hetime, Karabinierët kishin sekuestruar mbi 126 kg marijuanë, më shumë se 5 kg hashash dhe rreth 200 gram kokainë. Arbër Kojku u dërgua në burgun e Perugia.

ME TE LEXUARAT