VIDEO/ Momenti kur lideri i Hamasit mëson se 3 djemtë e tij janë vrarë në një bombardim izraelit

Bota

VIDEO/ Momenti kur lideri i Hamasit mëson se 3 djemtë e tij janë

Tre djemtë e udhëheqësit të lartë të Hamasit, Ismail Haniyeh, u vranë dje në një sulm ajror izraelit në Rripin e Gazës.

Dje, Hamasi njoftoi se tre djemtë e Ismail Haniya u vranë në një sulm ajror në kampin e refugjatëve Shati në qytetin e Gazës (në veri), ku ata po vizitonin të afërmit, në ditën e parë të festës së Fitër Bajramit. përfundimin e muajit të shenjtë të Ramazanit.

Lajmi që u njoftua fillimisht nga mediat e Hamasit, u konfirmua më pas nga vetë Haniyeh, i cili tha se vrasja e djemve të tij, nuk do të ketë ndikim tek kërkesat e grupit militant në negociatat për armëpushim.

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Ndërkohë mediat e huaja kanë publikuar momentin kur lideri i Hamasit Ismail Haniyeh njoftohet me lajmin se djemtë e tij u vranë nga një sulm ajror izraelit në Gaza.

Vrasja e tre djemve të liderit të Hamasit vjen në një kohë ndërsa ndërmjetësit Katari, Egjipti dhe SHBA-të presin një përgjigje nga lëvizja islamike palestineze ndaj një propozimi që ata paraqitën për të shpallur një marrëveshje armëpushimi, e cila do të shoqërohej me shkëmbimin e pengjeve të mbajtura në Gaza me të burgosurit palestinezë.
“Sulmi” i Iranit ndaj Izraelit?

Në të njëjtën kohë, Irani po “kërcënon të nisë një sulm të madh kundër Izraelit”, tha presidenti amerikan Joe Biden në Uashington, menjëherë pas lajmeve për vdekjen e fëmijëve të Ismail Haniya.

Një shenjë e tensionit në rritje: kompania ajrore gjermane Lufthansa njoftoi dje pezullimin e fluturimeve për dhe nga Teherani, ndoshta deri më sot, për shkak të “situatës aktuale në Lindjen e Mesme”.

Pavarësisht thirrjeve për armëpushim, bombardimet izraelite vazhdojnë dhe këtë mëngjes, dëshmitarët okularë raportuan se janë përqendruar në pjesën jugore të enklavës.

Lufta shpërtheu më 7 tetor , kur krahu ushtarak i Hamasit filloi një bastisje të paprecedentë në zonat jugore të territorit izraelit me bazë në Rripin e Gazës, duke vrarë 1,170 njerëz, shumica prej tyre civilë, sipas një raporti francez.

Më shumë se 250 njerëz u rrëmbyen në sulmin e Hamasit, nga të cilët 129 janë ende në enklavën palestineze – por të paktën 34 prej tyre besohet se janë vrarë, sipas burimeve izraelite.

Si hakmarrje, udhëheqja civile-ushtarake izraelite është zotuar se do të “fshijë” lëvizjen islamike palestineze, e cila, si SHBA dhe BE, e karakterizon si një organizatë “terroriste” dhe operacioni ushtarak që po kryen ka vrarë deri tani në të paktën 33,482 njerëz, kryesisht gra dhe fëmijë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Hamasit.

 

ME TE LEXUARAT