Ushtria izraelite godet autoambulancën në Gaza, vdesin 2 mjekë dhe vajza 6-vjeçare

Bota

Ushtria izraelite godet autoambulancën në Gaza, vdesin 2 mjekë

Nje incident i rende eshte regjistruar ne vazhden e perplasjes se armatosur me Izraelit dhe Hamasit.

Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze akuzoi forcat ushtarake izraelite për goditjen e qëllimshme të një ambulance dhe vrasjen e dy mjekëve që nxituan për të ndihmuar Hind Rajab, një vajzë 6-vjeçare palestineze, e cila gjithashtu u vra, si të gjithë anëtarët e familjes së saj që vdiqën gjatë tentativës për të ikur nga Gaza.

Ushtria izraelite godet autoambulancën në Gaza, vdesin 2 mjekë

Merr lajme ekskluzive në Whatsapp

Doni të informoheni të parët për lajme ekskluzive? Bashkohuni me grupin tonë në Whatsapp duke klikuar këtu.

Një video e publikuar në rrjetin social "X" të publikuar nga Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze tregon rrënojat e ambulancës.

"Hind humbi jetën tragjikisht e vetme, pasi kërkoi ndihmë nga stafi ynë për orë të tëra: Ejani dhe më merrni.

Pusho në paqe, Hind, prehu në paqe Jusuf dhe Ahmed, heronjtë e përpjekjeve humanitare ( dy mjekët e vrarë)”,- shkruan Gjysmëhëna e Kuqe.

Viktimat civile kane qene te shumta pas nisjes se luftimeve mes Izraelit dhe Hamasit ne fund te vitit te kaluar.

  

ME TE LEXUARAT