Tronditet Brazili, Covid-19 "vret" 2,966 pacientë brenda 24 orëve

Bota

Tronditet Brazili, Covid-19 "vret" 2,966 pacientë brenda 24

Brazil ka shënuar brenda 24 orëve të fundit plot 2.966 viktima si pasojë e Covid-19, duke alarmuar qytetarët dhe vetë autoritetet kryesore. Përpos viktimave, edhe numri i të infektuarve është shumë i lartë.

Sipas raportit të dorëzuar nga Ministria e Shëndetësisë, brenda 24 orëve janë regjistruar 77, 359 raste të reja me Covid-19. Në raportin e përgjithshëm, Amerika e Jugut regjistroi 411,588 viktima dhe 14, 86 milionë të prekur nga armiku i padukshëm.

Brazil, Indi dhe SHBA janë tre vendet më të dërrmuara në botë, nga Covid-19. Por, SHBA po e menaxhon situatën, nga ana tjetër, India është e gjunjëzuar, pasi ka mungesë të theksuar të oksigjenit, duke u bërë një nga shkaqet e vdekjeve të shumta në këtë vend.

ME TE LEXUARAT